la ce este bun articolul asta..?

Aici puteti oferi feedback cu privire la site. Puteti sugera imbunatatiri sau indica bug-uri.
Post Reply
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

la ce este bun articolul asta..?

Post by Ovidiu Cucu » 06 May 2010, 09:12

Citez dintr-un comentariu la unul dintre articole.
la ce este bun articolul asta cind e plin netul de banalitati d`astea?
Char asa!.. in general, ca idee si nu legat de un aricol anume: sunt bune la ceva articolele?

// daca nu, nu ne doare mana... dam drop la paginile alea si gata. :)

zlatomir
Membru++
Membru++

Re: la ce este bun articolul asta..?

Post by zlatomir » 06 May 2010, 10:56

R: La citit si inteles e bun articolul (oricare ar fi el), mai apoi studiat problema si prin alte carti/articole/forumuri/etc si ales solutia cea mai potrivita.

Oricat de "banal" ar fi articolul (vezi ala cu ordinea constructorilor :D ) sunt membrii <sau nu> ai forumului care poate nu stiu tema respectiva ("banala" sau nu), si in plus limba nativa face mult in intelegerea oricaror concepte, eu de exemplu' am invatat mult din articolele, FAQ si forum-ul codexpert.ro, si desi despre unele "chestii" am mai citit prin carti in engleza (limba pe care o cunosc bine) articolele m-au facut sa exclam, din cand in cand, cate un "AHAAA asa se foloseste chestia asta mai eficient/usor/etc... "

In plus in limbajul nostru favorit (c++, nu ma refer la limba romana :lol: ) totul poate fi considerat "banal" dar nu putem scrie numai articole despre design-patterns folosind generic-programming si sa si fie "peste" programarea moderna a lui Alexandrescu, oricum majoritatea programatorilor nu prea au nevoie de concepte foarte avansate, in mare parte se foloseste un framework (care are in spate concepte de genul)

In loc de concluzie: fiecare articol isi va "alege" cititorii, cele pentru avansati vor astepta pana avansam, iar cele pt incepatori ne vor ajuta sa avansam ;)

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 06 May 2010, 11:22

Un argument pentru cei care scriu (sau nu) articole.
E mai usor sa ai 1000 de idei in cap decat sa asterni una singura "pe hirtie" intr-o forma care sa poate fi citita si inteleasa cat de cat si de altii.

Mai demult am lansat pe forum un concurs de articole cu niste premii, zic eu, deloc de aruncat. Cu toate ca am incercat popularizarea lui prin mai multe canale (forumuri, bloguri, mailuri etc), lumea nu prea s-a bulucit. De ce oare?
Timp a fost destul deci motivul "n-am avut timp" nu tine.

Nu strica nimanui macar sa incerce sa scrie un articol.
Poate-l ajuta si la slujba sa...
  • ...nu-l mai apuce colicile cand tre sa scrie un document,
  • ...nu mai trimita mailuri cu tot ce are pe suflet pus in subject,
  • ...nu scrie pentru colegi "tutotriale" gen "P,p,cr,cr,esc,4" :).
  • lista ramane deschisa...
Pare patetic dar, asta e!... :D

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 06 May 2010, 11:29

In experienta de cativa ani, mi-a fost dat sa intalnesc tot felul de programatori de diverse nivele si diverse calitati personale.
Am intalnit oameni exceptionali (unii si aici pe forum...) cu care sunt mandru ca intru in contact cu ei si ca pot sa am schimburi de opinii, idei, dar si sa aflu lucruri noi.
Mai exista un specimen de oameni care traiesc doar in lumea lor si au reusit sa ajunga la un nivel destul de avansat profesional. Din pacate, in real life, sunt praf. Au probleme de comunicare, de-a se pune in pielea altora, de-a fi maleabili, etc. In doua cuvinte, nu au soft skills.

Ce am invatat in aproape 30 de ani de viata, e ca, in primul rand trebuie sa fi om si sa-i respecti pe ceilalti. Sa le respecti munca si eforturile.
Sincer, multe FAQ-uri de aici nu le-am citit pentru ca le citisem cu cativa ani in urma de pe codeguru si le stiam. :)
Cu toate aceste nu mi se pare normal sa arunc cu noroi in munca altora. Mai ales cand acestia o fac benevol.

Daca m-as lua dupa minte unora, nu as mai scrie nici un articol, ptr. ca undeva, in internet exista ceva pe tema respectiva. Nu mai conteaza ca nu e in limba romana si trateaza o problema total diferita, greu de inteles si translatat in scopul rezolvarii altei probleme. Cand scrisesem ultimul articol, am fost nevoit sa ma mai documentez de pe net, a.i. continutul articolului sa fie unul cat mai clar si suficient detaliat. Din pacate, nu a fost foarte usor sa gasesc ce ma interesa. Cu atat mai mult, informatia nu era structurata cum m-as fi asteptat... A trebuit s-o aduc si s-o structurez.

Imi vin in minte in minte articolele despre thread-uri ale lui Arjay. Articole in care omul prezinta conceptul de thread-uri si sincronizari intr-un mod incremental, pe niste aplicati banale. Articolele sunt excelente si au 4/5 stele codeguru.com.
Cred ca ar fi de-a dreptul pueril si rautacios sa pui comentari de genul "banal", "abureala" sau mai stiu eu ce. Scopul acestor articole e unul introductiv.

Cu aceasta ocazie, divulg o idee de articol ce-o discutasem cu Marius cu ceva timp in urma: timere windows. Fireste, si aici, daca postez articolul, cineva rau intentionat ar putea spune ca articolul e banal si ca scriu povesti. Articolul nu e destinat exertilor. E destinat restului programatorilor care chiar daca au mai lucrat cu timere, vor sa aiba un overview mai complet si atunci citesc un astfel de articol.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 06 May 2010, 11:55

Tot eu... :)

Mai demult pus o chestie banala pe Codeguru. Un fel de trei-lulele-trei-surcele, o idee simpla pentru care, dupa cum spuneam mai sus mi-a fost mai greu sa o "pun pe hartie" (mi-a luat o noapte sau o zi de weekend rupta de la CS :), nu mai tin minte).
Nu pot explica in cuvinte cat de bucuros am fost cand niste baieti cu ochii oblici de la mii de kilometri l-au citit, l-au inteles si le-a placut din moment ce s-au straduit sa-l traduca:

使用GDI+的MFC应用程序的文件打开和保存对话框

:D

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 06 May 2010, 14:10

Ovidiu Cucu wrote: Char asa!.. in general, ca idee si nu legat de un aricol anume: sunt bune la ceva articolele?
As zice ca sunt bune, cat timp autorul a pus un minim efort sa prezinte continutul cu propriile cuvinte si a trezit interesul cuiva..

Articolele de genul asta nu sunt acelasi lucru cu articolele din lumea academica, unde lumea se asteapta la continut original, revizuit/validat in prealabil de alte persoane cu greutate in domeniu etc.. :)

jos8cal
Banned
Banned

Post by jos8cal » 06 May 2010, 14:41

Mai exista un specimen de oameni care traiesc doar in lumea lor si au reusit sa ajunga la un nivel destul de avansat profesional. Din pacate, in real life, sunt praf. Au probleme de comunicare, de-a se pune in pielea altora, de-a fi maleabili, etc. In doua cuvinte, nu au soft skills.
Ca sa pastrez nota teatrala in care aplici regula 0 in acest thread manifest, as dori sa aduc in constiinta comunitatii si un alt specimen de oameni, care traiesc in lumea altora si care se conformeaza diverselor miscari si revolutii fara sa inteleaga de ce. Din pacate la programare sint praf. Cu toate ca sint comunicativi, au probleme de comunicare, nu stiu sa scrie romaneste, sint foarte maleabili si se pun doar in pielea altora tot timpul, poate poate pica o diploma sau un titlu peste ei. In doua cuvinte, au soft skills cu aplicabilitate directa pe prieteni.ro.

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 06 May 2010, 15:11

Din pacate la programare sint praf.

Pe deasupra, mai sunt si superficiale. Trag concluzia dupa ureche, pe baza simpatii/antipati si inoada nodu'n 4.
Au tendinta de-a ataca constant personele antipatice. Se cred guru, fara a demonstra nimic.
Cu toate ca sint comunicativi, au probleme de comunicare, nu stiu sa scrie romaneste, sint foarte maleabili si se pun doar in pielea altora tot timpul, poate poate pica o diploma sau un titlu peste ei. In doua cuvinte, au soft skills cu aplicabilitate directa pe prieteni.ro.
Ai lipit de la lectia cu "sint" si "sunt". Daca taceai, filosof ramaneai.
Iarta-ma, dar mai mult nu ma pot cobora... comentariile ar fi de prisos.
Last edited by Silviu Ardelean on 06 May 2010, 15:12, edited 1 time in total.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 06 May 2010, 15:12

Unul din lucrurile pe care l-am apreciat la seful meu de la fostul job, a fost atunci cand l-am vazut facand "spume la gura" cand unul a zis intr-un meeting ceva de genul "Cutare... habar n-are". Imi venea si mie sa-l "iau de gat" si sa-i spun: "Pai bine mah, dishteptule, daca tu stii mai mult de ce nu-l inveti?" dar n-a mai fost nevoie. :)

Nimeni si nimic nu-i perfect si asta trebuie sa intelegem cu totii.

// mai usurel cu gherutzele, va rog frumos! ;)

mesajflaviu
Membru++
Membru++
Judet: Cluj

Post by mesajflaviu » 06 May 2010, 18:17

Eu unul pot sa spun ca am invatat foarte multe lucruri de pe acest forum si din articole ( sant convins ca nu sant singurul ) , si cunosc straini care au fost incantati de cateva articole de aici ! Am mai spus-o , fara acest forum , comunitatea programatorilor C++ ar fi fost mai saraca !!! Cei ce scrie-ti articole , nu aplecati urechea la micile rautati !

Post Reply