Feedback LogExpert - Windows Event Logs Viewer

Aici puteti oferi feedback cu privire la site. Puteti sugera imbunatatiri sau indica bug-uri.
Post Reply
Alexandru Dionisie
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Feedback LogExpert - Windows Event Logs Viewer

Post by Alexandru Dionisie » 19 Jan 2013, 17:18

@Ovidiu, aşa cum ţi-am promis, revin cu un feedback.
Am descărcat aplicaţia de aici: LogExpert - Windows Event Logs Viewer

Am deschis-o şi într-o primă fază m-am uitat cam ciudat la fereastra programului, fiindcă nu ştiam de unde să încep.
Aşadar, ca orice începător m-am dus în meniu File - Open şi... ce anume să deschid?
Aici era bună o explicaţie, fiindcă nu am pe nicăieri un fişier cu extensia *.led.

Mai departe, mi-am făcut curaj şi am dat un click pe New. Ei, altă viată. Un meniu mai OK.
Am bifat una alta pe acolo, dar... mare brânză nu mi-a ieșit. :lol:
Din câte am văzut în acel screenshot, este ceva mai bogat în "explicaţii" şi opţiuni decât Event Viewer-ul din Windows.

Singura mea sugestie, ar fi de fapt două. :D
  • era util un ghid cu câteva explicaţii de bază;
  • era bine dacă încărca în partea stângă o structură similară cu cea din Event Viewer-ul Windows-ului, dar la care să fie adăugate noile caracteristici oferite de acest program.

MCC, IT enthusiast and Technical Writer for Microsoft Office and Microsoft Office 365
linkedin.com/in/alexandrudionisie

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Feedback LogExpert - Windows Event Logs Viewer

Post by Ovidiu Cucu » 19 Jan 2013, 17:54

Erau multe in "plan" insa n-am mai lucrat la LogExpert de vreo doi ani.
Am observat intre timp ca au bagat si bajetii de la MS in Event Viewer, acele "Custom Views", oarecum similare cu view-urile din LogExpert, cele care se salveaza in / se incarca din acele fisiere cu extensia .led.
Eu am folosit "calea clasica" cu dialog de "Open" si respectiv "Save As" care intradevar poate aparea oarecum tricky pentru un user care deschide aplicatia pentru prima data.
Da, ar fi mai bine ca userul sa nu stie pe unde si cum sunt tinute acele view-uri, ci doar sa le vada intr-o lista. Se poate, no problem...
In plus, cred ca n-ar fi rau daca kit-ul ar include oaresce view-uri de start, gata facute.

Si cu help-ul ai mare dreptate. Si pe mine ma calca pe nervi o aplicatie la care dau click pe "Help" si nu-mi apare decat un "About", chit ca de obicei Help-ul e ultimul lucru in care ma uit. Daca insa tin bine minte, am dat mai demult sfara-n forum daca se ofera cineva sa ma ajute sa fac un "Help" insa a fost doar shooting in the dark. :)
In fine, cred ca as putea face un mic HTML si sa-l agat pe undeva prin forum.

Timp s-avem, ca restul se rezolva... :D
Mersi mult pentru feedback!

Alexandru Dionisie
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Post by Alexandru Dionisie » 19 Jan 2013, 18:05

In fine, cred ca as putea face un mic HTML si sa-l agat pe undeva prin forum.
Eu consider asta o mare greşeală, mai ales pentru o aplicaţie portabilă aşa cum este cea pe marginea căreia discutăm.
Dacă nu am net, ce fac? Cum citesc acele indicaţii?

Eu zic altceva: într-un text document să fie scrise câteva explicaţii (fiindcă pe multe le va descoperi utilizatorul în timpul testării aplicaţiei) şi apoi acest text document să fie importat într-un control de tip Text Box într-un Userform în momentul apelării meniului Help - Cum se...
De exemplu
  • în Explicatii.txt să fie scrise două-trei chestii de bază;
  • în codul sursă al form-ului frmExplicatii să fie inserat un cod ce permite citirea şi preluarea textului în form;
  • dar ce naiba aberez eu aici, că deja ţi-ai făcut o idee. :)))
Ce SF am ajuns să scriu. :D
MCC, IT enthusiast and Technical Writer for Microsoft Office and Microsoft Office 365
linkedin.com/in/alexandrudionisie

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 19 Jan 2013, 18:27

"Clientul nostru, stapanul nostru".
Rezolva baiatu si pe asta! :)
O sa pun si-un help local, daca nu un HTML-Help cu tot dichisul, macar un mic HTML care sa poata fi vizualizat intr-o fereastra.

Daca mai ai si alte sugestii, please do not hesitate...

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 22 Jan 2013, 10:22

Se pare ca Google Chrome (24.0.1312.52 m) se sperie de LogExpert si cand il downloadez zice:
"LOGEXPERT...zip is not commonly downloaded and could be dangerous."
:biggrin:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 23 Jan 2013, 09:15

tudor_t wrote:Se pare ca Google Chrome (24.0.1312.52 m) se sperie de LogExpert si cand il downloadez zice:
"LOGEXPERT...zip is not commonly downloaded and could be dangerous."
:biggrin:
Probabil crede ca are virusul albanez care arde darddiskul. :)
Uninstall! Google Chrome, bineinteles. ;)

Post Reply