Propuneri

Aici puteti oferi feedback cu privire la site. Puteti sugera imbunatatiri sau indica bug-uri.
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Propuneri

Post by Ovidiu Cucu » 07 Jun 2008, 16:36

In mai putin de un an de existenta, desi este un forum un pic mai exclusivist, bazat pe limbajul C++ in primul rand si apoi pe tehnologii Microsoft (Windows, Visual C++, etc.), totusi CODEXPERT.RO a reusit sa "adune" mai bine de 200 de membri.
Dintre acestia este imposibil ca absolut toti sa fie utilizatori numai de tehnologii MS. Dealtfel au existat topicuri si discutii despre programare folosind BCB, probleme specifice sistemului Linux, etc.
Intrebarea mea: este oportuna adaugarea de noi forumuri cum ar fi "Borland C++ Builder", "Linux", etc sau e mai bine sa ramanem cu structura actuala?
O alta intebare: putem indrazni sa abordam si partea "managed" (Managed C++)?

Parerea fiecarui membru conteaza si poate contribui ca fiecare sa se simta aici cat mai confortabil.
Puteti veni si cu orice alte propuneri de forumuri care vi s-ar parea interesante (bineinteles, sa aiba cat de cat legatura cu limbajul C++).

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Propuneri

Post by neagu_laurentiu » 07 Jun 2008, 17:59

Eu zic ca astazi capitolele sunt prea orientate catre Microsoft. Acum nici sa fie o lista cu fiecare producator tot nu-i corect, ca facem discriminare :biggrin: Sa existe forum-uri privitoare la limbaj, biblioteci si API-uri generale. Plus acel loc de discutii in care se poate aborda o paleta mai larga de probleme, altele decat C++ dar tot in sfera informaticii.
Vrem nu vrem, managed-ul va face parte din codul scris de fiecare... cat de curand :)

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 07 Jun 2008, 23:47

Salut Laurentiu,
In primul rand multumesc pentru feedback si te asigur ca l-am notat.
Totusi, din cate stiu eu, API inseamna Application Programming Interface, deci prea are sens sintagma "API-uri generale".
OK, no problem, mai discutam. Te referi la asazisele biblioteci "cross-platform"?

Pentru "altele decat C++ dar tot in sfera informaticii", exista forumul "Programare generala". Daca ai vreo propunere de forum mai "concreta" care ar putea intra aici, te rog, nu ezita sa ne spui!

maximghe
Membru
Membru

Post by maximghe » 08 Jun 2008, 08:03

Cred c-ar prinde bine si-un "Managed C++".
Max

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 08 Jun 2008, 08:12

deci prea are sens sintagma "API-uri generale"... Te referi la asazisele biblioteci "cross-platform"?
Eu ma gandeam sa nu avem Windows API si alte OS API ci doar API - Application Programming Interface adica discutii despre acest subiect, dar topic-urile sa poata fi din toate sistemele de operare. Formularea "API general" nu e tocmai potrivita...
Bibliotecile la alt capitol, dar tot asa sa nu le enumeram.
Pentru "altele decat C++ dar tot in sfera informaticii", exista forumul "Programare generala".
Ok, important e sa ramana, la fel si Discutii.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 08 Jun 2008, 13:55

Ceea ce deja exista e un minimum minimorum necesar.
In plus, nu exista forum fara "discutii" (ma rog... la altii se cheama cafenea, barfe, diverse, etc).
Asa ca nici o grija, nu dispare nimic.
Dimpotriva, ma gandesc acuma ca n-ar strica o mica diversificare.
Sa vedem insa cam ce se vrea si cam ce ar fi necesar ca sa n-ajungem cu N forumuri goale, puse degeaba.

La "Windows API" exact in forma in care este acum nu renunt nici sa stiu ca maine cade comeata... :biggrin:
Asa cum ii si spune denumirea, un API tine de o anumita Aplicatie, deci nu are rost sa facem carcalete caci, precum se stie, de la carcalete te doare capul. ;)
Daca totusi este necesar sa se discute si despre alte API-uri (linux, mysql, oracle, whatever else...) sunt oameni interesati si s-ar putea sustine cu raspunsuri si rezolvari putem deschide forumurile specifice.
Dar va rog, propuneri concrete.

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 08 Jun 2008, 21:40

Managed.... pai nu stiu.
Daca e asa de C++ sau daca e asa de .Niet. Pe RONUA nu e un limbaj popular, si acolo e mai tare curentul managed... Dar intrebarea daca tot te dai la managed de ce pe C++ si nu pe o jucarie(javarie :biggrin: ) stil C#.
Un poll sa vedem de interes?

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 08 Jun 2008, 22:03

daca tot te dai la managed de ce pe C++ si nu... stil C#.
Pentru ca aici e C/C++ ;)
Si pentru ca aici se va vorbi (poate) de includerea in aplicatiile C++ (existente deja) a unor functionalitati din .NET, care altfel ar lua timp sa le recream in C/C++... sau daca vrei pentru ca C++ e universal si se leaga cu orice tehnologie.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 09 Jun 2008, 04:41

MrSmersh wrote:Managed.... pai nu stiu.
Daca e asa de C++ sau daca e asa de .Niet. Pe RONUA nu e un limbaj popular, si acolo e mai tare curentul managed... Dar intrebarea daca tot te dai la managed de ce pe C++ si nu pe o jucarie(javarie :biggrin: ) stil C#.
Un poll sa vedem de interes?
Pai tocmai pentru ca pe RONUA managed C++ nu e asa de popular (acolo, a fost chiar intr-o vreme mai tare si mai popular ala unmanaged :biggrin: ) si pentru ca, vorba lui Laurentiu, aici e C++ul... ;)

De obicei un poll nu e relevant, pe cand o discutie este intotdeauna ceva mai constructiva.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 09 Jun 2008, 09:26

Sunt de parere ca un forum de Managed C++ (C++/CLI) ar prinde bine. Poate ca n-ar strica nici un forum pentru Borland C++ & Linux (am zis un forum pentru amandoua, nu cate unul pentru fiecare). Si pt. a raspunde lui MrSmersh, de ce aici un forum de Managed, nu e vorba despre un forum de managed pe C#, VB.NET sau Java, ci de MC++ / C++/CLI, care sunt extensii la C++. Deci cred ca e foarte bine localizat aici.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 09 Jun 2008, 09:30

n-ar strica nici un forum pentru Borland C++ & Linux (am zis un forum pentru amandoua, nu cate unul pentru fiecare)
Nu inteleg de ce le amestecati ! Ce treaba are unul cu altul ?! :wacko:

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 09 Jun 2008, 09:32

Eu n-am zis ca o sa le amestecam. Eu mi-am dat cu parerea. Daca lumea o sa le vrea, si o sa le vrea separat, le facem separat. Argumentul meu pt. amandoua in acelasi forum e ca nu sunt atat de multe intrebari din BC++ sau C++ pe Linux incat sa merite un forum serapat fiecare. Nu vreau sa ajungem ca pe alte foromuri cu zeci de mii de subforumuri unde se pune o intrebare odata la 3 luni.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 09 Jun 2008, 10:17

neagu_laurentiu wrote:
n-ar strica nici un forum pentru Borland C++ & Linux (am zis un forum pentru amandoua, nu cate unul pentru fiecare)
Nu inteleg de ce le amestecati ! Ce treaba are unul cu altul ?! :wacko:
De acord ca nu ar trebui amestecat Borland si Linux. Problemele de Linux pot ramane in forumul generic de C++.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 09 Jun 2008, 10:39

OK. Uitati ce propun eu:
  1. Schimbam numele grupului "PROGRAMARE VC++ si C++" in "PROGRAMARE VISUAL C++".
  2. Facem un nou grup, sa zicem "PROGRAMARE C++" (ramane de discutat daca-i denumirea cea mai buna sau nu).
  3. Deschidem un forum nou in "PROGRAMARE VISUAL C++" numit "Managed C++". Marius, aici esti mai in tema decat mine asa ca te rog, deschide-l tu cu titlul si subtitlul care crezi tu ca-i mai bine.
  4. Mutam forumurile "Limbajul C++" si "Programare generala" in noul grup.
  5. Adaugam la noul grup doua forumuri, unul numit "C++ si Linux" si unul unul "Borland C Builder". Iarasi, rog pe cine e mai in tema, sa propuna eventual niste titluri mai bune.
Daca totusi se considera ca nu ar fi absolut necesare forumurile "C++ si Linux" si/sau "Borland C Builder" si mai bine ar fi sa ramana intr-un forum generic sa zicem in "Programare C++" atunci cred ca ar fi bine totusi sa specificam aceasta clar in subtitlul corespunzator.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 09 Jun 2008, 10:47

Ovidiu Cucu wrote:Daca totusi se considera ca nu ar fi absolut necesare forumurile "C++ si Linux" si/sau "Borland C Builder" si mai bine ar fi sa ramana intr-un forum generic sa zicem in "Programare C++" atunci cred ca ar fi bine totusi sa specificam aceasta clar in subtitlul corespunzator.
"Programare C++" ar trebui sa fie suficient ptr toate platformele. Pana la urma asta e si un titlu de glorie al C++-ului. :)

Post Reply