Nevoia unui forum .NET

Aici puteti oferi feedback cu privire la site. Puteti sugera imbunatatiri sau indica bug-uri.
Post Reply
mihai_lazar
Junior
Junior
Judet: Bistriţa-Năsăud

Nevoia unui forum .NET

Post by mihai_lazar » 16 Jul 2008, 08:23

Am incercat sa trimit initial un PM la Marius, dar e pare ca nu prea isi verifica mesajele trimise de pe forum.

Din ce se vede chiar is in poza CodExpert e axat exclusiv pe C++. Prima data cand am citit numele ma asteptam sa vad Java, C#, PHP, Ruby etc.. Imi place forumul, in principiu pentru ca e albastru ( tema default ) si e o culoare linistitoare zic unii :).

Ideea e in felul urmator, sunt destul de pasionat cand vine vorba de tehnologiile care ies pe banda in lumea .NET, si as fi dispus sa imi ofer parte din timp sa ajut/raspund la intrebari legate de .NET ( C# in principal ) si sa scriu articole despre ceea ce intalnesc si mi se pare util.

Ar fi util sa aflu si parerea celor care participa pe forum, in ideea in care exista mai mult decat C++ pe lumea asta si un "expert" in cod ( daca credeti ca exista asa ceva ) trebuie sa fie cat mai deschis. :ugeek:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Nevoia unui forum .NET

Post by Ovidiu Cucu » 16 Jul 2008, 09:04

Poate, daca vor fi foarte multe cereri, ne vom gandi si la forumuri de .NET dar oricum asta nu se va intampla foarte curand.
Deocamdata, noi ne axam pe ceea ce tine de limbajul C++ (inclusiv managed C++).
In materie de .NET exista deja un forum romanesc foarte bun: RONUA (http://ronua.ro/CS/forums/default.aspx).

Daca vrei sa scrii articole despre C#, poate vom gasi totusi un loc la noi, tinand cont ca, din cate stiu eu, cei de la RONUA nu au o asemenea sectiune.
Il vom intreba pe Marius, care printre altele se ocupa de publicarea articolelor si e expertul nostru :) in C#.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 16 Jul 2008, 10:23

mihai_lazar wrote:intrebari legate de .NET ( C# in principal )...Ar fi util sa aflu si parerea celor care participa pe forum
Imi dau si eu cu parerea: NU.
DA, daca "traduci" acele informatii in C++/CLI, ca nu e mare lucru !
Si asa C/C++ e cumva pe cale de disparitie printre marea masa de programatori de la noi, daca-l mai eclipsam si cu C# chiar ca nu mai ramane nimic...

maximghe
Membru
Membru

Post by maximghe » 16 Jul 2008, 16:01

Eu am venit la CODEXPERT pentru C++.
Daca as fi vrut C# ma duceam la RONUA.
E bine asa cum e.
Max

mihai_lazar
Junior
Junior
Judet: Bistriţa-Năsăud

Post by mihai_lazar » 17 Jul 2008, 08:44

Ok. Multumesc pentru raspuns.

M-am lamurit :whorship:

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 17 Jul 2008, 10:42

Pfff, fundamentalisti C++. :biggrin:

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 17 Jul 2008, 12:41

Dragos Cojocari wrote:Pfff, fundamentalisti C++. :biggrin:
Da-mi o explicatie/atu contra !

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 17 Jul 2008, 13:10

neagu_laurentiu wrote:
Dragos Cojocari wrote:Pfff, fundamentalisti C++. :biggrin:
Da-mi o explicatie/atu contra !
Dupa cum spuneam. :lol: Te si vad cu o piatra in mana provocandu-ma sa mai zic 1 singur cuvintel in favoarea unui forum non-C++.

Textul de mai sus e o gluma si trebuie luata ca atare. A se observa smiley-ul si celelalte elemente ajutatoare

EDIT: si apropo, "atu contra" suna destul de ciudat in romana. ;)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 17 Jul 2008, 14:24

Dragos Cojocari wrote:Te si vad cu o piatra in mana provocandu-ma sa mai zic 1 singur cuvintel in favoarea unui forum non-C++.
:biggrin:
Pana la urma lucrurile bune raman peste timp. Ori am dubii in privinta multor platforme revolutionare care se abat de la telul informaticii...

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 28 Jul 2008, 09:11

mihai wrote:Am incercat sa trimit initial un PM la Marius, dar e pare ca nu prea isi verifica mesajele trimise de pe forum.
De verificat mesajele private, le verific, doar ca in ultimele 2 saptamani am fost in concediu, si doar aseara m-am intors. Dupa cum am spus deja, acest forum a fost gandit sa fie orientat pe partea unmanaged, asa ca nu vad oportun deschiderea unui sub-forum pt. .NET. Avem in schimb, mai nou, un sub-forum pentru C++/CLI.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Post Reply