Propuneri de dezvoltare

Un tool care permite vizualizarea rapida a cheilor pentru produsele din MSND Subscription
Post Reply
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Propuneri de dezvoltare

Post by Ovidiu Cucu » 07 Nov 2011, 10:32

Am cateva sugestii pentru versiunile urmatoare:
  1. Validarea fisierului XML; sa se dea un mesaj in caz ca-i unul aiurea sau nu contine chei.
  2. Numele fisierului XML cat si filtrul de produse sa fie salvat (in registry) pentru o folosire ulterioara.
  3. La lansarea programului sa se caute dupa numele fisierului salvat mai devreme; daca exista sa se dechida automat; daca nu, sa apara dialogul File Open; bineiteles ramane si posibilitatea ca utilizatorul sa-l poata schimba oricand.
  4. Filtrare multipla pe grupe de produse (utila in cazul cand reinstalezi totul de la zero).
  5. Afisare tip cheie ("Static activation key", "Retail", etc).
  6. Afisare informatii suplimentare despre fisierul XML: data salvarii, statistici (numar produse/chei), eventual o descriere custom.
  7. Export/rapoarte; salvare rezultate intr-un fisier / listare la imprimanta.
  8. [daca e posibil] listarea produselor pentru care nu s-a cerut inca o cheie de activare.
  9. [daca e posibil] eliminarea dependentelor de CRT si implicit de redistributabile.
  10. [daca e posibil] includerea proiectului intr-o solutie Visual Studio.
Si-or mai fi dar deocamdata ma opresc aici.
Daca mai sunt alte propuneri, va rog nu ezitati sa le spuneti.

// @to 0ptr: si cu o scula mititica poti face mai mult decat cu Ctrl+F. ;)

zlatomir
Membru++
Membru++

Re: Propuneri de dezvoltare

Post by zlatomir » 07 Nov 2011, 11:49

Uaau, o lista destul de bogata ;)
1-7 - se pot face cu putin efort, cel mai probabil in weekend-ul viitor lansam 0.1
8 - lumea face aplicatii care iau date de pe facebook si le afiseaza "alftfel" - deci poate facem si noi cu msdn
9 - ar trebui sa se poata face static link si la alea, n-am facut niciodata, dar ar trebui sa mearga
10 - asta nu e greu deloc, doar ca e mai mult "fun" cu versiuni de VS si faptul ca trebuie Qt instalat sau build-uit, oricum fisieru .pro se poate deschide cu VS (din meniul Qt, evident dupa instalarea addon-ului Qt pt VS) si genereaza addon-ul .sln si restul de project-files sau se poate deschide cu Creator si compila cu (default) MingW sau chiar cu VC++.

Multumesc pentru sugestii ;)

bu7ch3r
Membru++
Membru++

Post by bu7ch3r » 07 Nov 2011, 12:23

Am eu QT-ul compilat static :D (pe un quad core a durat 30 de min cu jom) pe un pentium M la 1.7 a durat....i-am dat drumu aseara si nu stiu daca a terminat :)
Addin-ul merge pe vs2008 - 2010 != express edition :)

later edit: adik pe: 'Visual Studio 2005 or above' != express edition
Cu stima,
Lupu Claudiu

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 09 Nov 2011, 10:11

zlatomir wrote:Uaau, o lista destul de bogata ;)
1-7 - se pot face cu putin efort, cel mai probabil in weekend-ul viitor lansam 0.1
...
Cand ai timp si chef si nu neaparat toate-odata.
Sectiunea "PROIECTE OPEN-SOURCE"
Nu se dau sarcini, nu se impun termene; oricine participa cu cat vrea, cand vrea si in masura timpului disponibil.
Macar aici scapam de Gantt-uri. ;)

Post Reply