Comunicare si marketing

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Comunicare si marketing

Post by Ovidiu Cucu » 24 Jul 2009, 21:34

Cine inca are probleme cu comunicarea (si/sau marketing-ul) poate invata de aici:
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... ncins.html
:biggrin:

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Comunicare si marketing

Post by neagu_laurentiu » 12 Jan 2010, 14:56

Un elicopter zbura deasupra Seattle-ului cand un deranjament electric i-a dezactivat intregul echipament de navigatie electronica si comunicare. Din cauza norilor si a cetii pilotul nu putea clarifica pozitia si directia elicopterului pentru a ajunge la aeroport, dar a zarit o cladire inalta, a zburat inspre ea, a incercuit-o si a iscalit ceva pe o foaie pe care a tinut-o in geamul elicopterului. In mesajul pilotului scria cu litere mari: "UNDE MA AFLU?". Cei din cladirea inalta s-au grabit sa-i raspunda pilotului si au agatat si ei un mesaj in geam care spunea: "ESTI INTR-UN ELICOPTER." Pilotul a zambit, le-a facut cu mana, si-a consultat harta, a gasit directia spre aeroport si a aterizat cu bine. Dupa aterizare, co-pilotul l-a intrebat pe pilot cum a putut sa-si dea seama unde se aflau in Seattle doar bazandu-se pe mesajul celor din cladire. Pilotul i-a raspuns:
- Mi-am dat seama ca aceea trebuia sa fie cladirea MICROSOFT-ului, deoarece similar serviciului lor de asistenta telefonica, mi-au dat un raspuns absolut corect din punct de vedere tehnic, dar complet inutil.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 12 Jan 2010, 18:13

trebuia sa se concentreze intens asupra unor ganduri, ca sa nu simta arsurile
Aberatii. Concentrarea asupra unor ganrui nu are nici o treaba. Importanta e structura pielii de pe talpa si transpiratia. Cel putin astea au fost concluziile unui episod din serialul care rula cu ceva timp in urma pe Discovery, Arthur C. Clark's Misterious World.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

u0m3
Membru
Membru
Judet: Bucureşti

Post by u0m3 » 25 Jan 2010, 19:22

neagu_laurentiu wrote:Un elicopter zbura deasupra Seattle-ului cand un deranjament electric i-a dezactivat intregul echipament de navigatie electronica si comunicare. Din cauza norilor si a cetii pilotul nu putea clarifica pozitia si directia elicopterului pentru a ajunge la aeroport, dar a zarit o cladire inalta, a zburat inspre ea, a incercuit-o si a iscalit ceva pe o foaie pe care a tinut-o in geamul elicopterului. In mesajul pilotului scria cu litere mari: "UNDE MA AFLU?". Cei din cladirea inalta s-au grabit sa-i raspunda pilotului si au agatat si ei un mesaj in geam care spunea: "ESTI INTR-UN ELICOPTER." Pilotul a zambit, le-a facut cu mana, si-a consultat harta, a gasit directia spre aeroport si a aterizat cu bine. Dupa aterizare, co-pilotul l-a intrebat pe pilot cum a putut sa-si dea seama unde se aflau in Seattle doar bazandu-se pe mesajul celor din cladire. Pilotul i-a raspuns:
- Mi-am dat seama ca aceea trebuia sa fie cladirea MICROSOFT-ului, deoarece similar serviciului lor de asistenta telefonica, mi-au dat un raspuns absolut corect din punct de vedere tehnic, dar complet inutil.
Suuuper! Oarecum regret ca nu am fost nevoit vre-odata sa apelez la acest serviciru Microsoft. :biggrin:
Old-School: If at first you don't succeed, try and try again.
New-School: If at first you don't succeed, destroy every evidence that you have ever tried.
Citate nostime:
  1. Mintile umane sunt ca parasutele... Functioneaza doar daca sunt deschise.
  2. Light travels faster than sound, that's why some people seem Bright ...... untill they Speak...

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 26 Jan 2010, 00:32

neagu_laurentiu wrote:Un elicopter zbura deasupra Seattle-ului [...]
- Mi-am dat seama ca aceea trebuia sa fie cladirea MICROSOFT-ului, deoarece [...]
Mai baieti, "cladirea MICROSOFT" nu se afla in Seattle ci in Redmond. ;)
Mai degraba ar putea sa fie vorba de "cladirea BOEING" sau cine stie... poate... "cladirea STARBUCKS". :).

Ceata, ceata, dar cred ca pilotului i-o intrat o musca-n ochi de n-o vazut ditamai turnul si s-o dus sa-ntrebe pe la blocuri. :D
Space Needle.jpg
Space Needle.jpg (13.13 KiB) Viewed 6718 times

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 26 Jan 2010, 10:19

u0m3 wrote:Suuuper! Oarecum regret ca nu am fost nevoit vre-odata sa apelez la acest serviciru Microsoft. :biggrin:
No' acuma noi ce sa intelegem din asta?

u0m3
Membru
Membru
Judet: Bucureşti

Post by u0m3 » 26 Jan 2010, 15:53

Dragos Cojocari wrote:
u0m3 wrote:Suuuper! Oarecum regret ca nu am fost nevoit vre-odata sa apelez la acest serviciru Microsoft. :biggrin:
Bancul era super, desi gresit din punct de vedere al locatiei...
Iar afirmatia urmatoare era ironica, deoarece ma indoiesc de faptul ca o companie de dimensiunile Microsoft ar tine in functiune un serviciu cu o astfel de reputatie.
Old-School: If at first you don't succeed, try and try again.
New-School: If at first you don't succeed, destroy every evidence that you have ever tried.
Citate nostime:
  1. Mintile umane sunt ca parasutele... Functioneaza doar daca sunt deschise.
  2. Light travels faster than sound, that's why some people seem Bright ...... untill they Speak...

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 26 Jan 2010, 22:24

u0m3 wrote:
Dragos Cojocari wrote:
Iar afirmatia urmatoare era ironica, deoarece ma indoiesc de faptul ca o companie de dimensiunile Microsoft ar tine in functiune un serviciu cu o astfel de reputatie.
Varianta originala a bancului era aia cu individul care s-a ratacit cu balonul.
- Baaah nene, unde ma aflu?
- Va aflati la 45.1543 latitudine nord si 26.1739 longitudine est.
- Tu tre' sa fii vreun inginer.
- Corect. Cum v-ati dat seama?
- Pai, mi-ai spus niste aiureli care m-au bagat si mai tare-n rahat.
- Atunci si dumneavoastra trebuie sa fiti un manager. Ati intrat singur in rahat, eu v-am dat informatii exacte care sa va ajute sa iesiti din el, habar n-aveti cum sa le folositi, iar la urma... dati vina tot pe mine.
Deh, acuma e fumat, managerul isi cumpara balon cu sistem de navigatie GPS. asa ca de ce sa nu adaptam bancul?
Il urcam in elicopter, il trimitem la Seattle, zicem "Microsoft", aratam un deget si.... haaaa, haaaaaaa... :biggrin:

Acuma serios. Habar n-am care-i calitatea call center-ului de la MS. Pur si simplu nu am avut inca nevoie sa apelez acest serviciu.
Imi inchipui doar bietii oameni rezolvand probleme gen "mi s-a rupt suportul de cafea in timp ce instalam Vindoz Vista cracuit...". N-as vrea sa fiu in pielea lor. ;)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 26 Jan 2010, 23:35

Nu stiu ce va legati de detalii... intr-un banc. Daca vom cauta, gasim si o cladire MS in Seattle.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 26 Jan 2010, 23:55

u0m3 wrote:
Dragos Cojocari wrote:
Si eu as fi surprins sa aiba un singur serviciu de o asemenea reputatie. :) SI nu doar MS.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 27 Jan 2010, 00:53

Dragos Cojocari wrote: SI nu doar MS.
Ce mai zicem de firmele care nu ofera nici un suport. Cand nu e, n-avem ce critica.
Cand mi-am pus prima data net acasa am umblat vreo doua saptamani sa vina omuletii care-l racordasera pe vecin in loc de mine. N-aveau "call center" deci n-am avut pe cine injura.
Intre timp, bajetii de la cablu si-au pus la punct un serviciu de support. Fain. Am ramas odata fara net si pana a venit un meserias sa vada ce si cum (vreo doua ore), da-i scandal si telefoane... Pana la urma, era arsa o siguranta pe care puteam frumos s-o schimb si eu. :D

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 27 Jan 2010, 09:58

Ovidiu Cucu wrote:
Dragos Cojocari wrote: SI nu doar MS.
Ce mai zicem de firmele care nu ofera nici un suport. Cand nu e, n-avem ce critica.
Cand mi-am pus prima data net acasa am umblat vreo doua saptamani sa vina omuletii care-l racordasera pe vecin in loc de mine. N-aveau "call center" deci n-am avut pe cine injura.
Intre timp, bajetii de la cablu si-au pus la punct un serviciu de support. Fain. Am ramas odata fara net si pana a venit un meserias sa vada ce si cum (vreo doua ore), da-i scandal si telefoane... Pana la urma, era arsa o siguranta pe care puteam frumos s-o schimb si eu. :D
Bineinteles ca e normal sa comparam o firma de apartament cu Microsoft. :) Oricum, aici nu e vorba de Microsoft ci in general de firmele de jdemii de angajati, certificate ISO, PISO si MISO, si unde pentru a muta un pix din stanga in dreapta se face o comisie. Iar in final ajungi sa ai tot felul de habarnisti numiti pompos "Project Manageri" , "Produc Experts" sau "Support Engineers" care habar nu au cu ce se mananca produsul dar respecta la perfectie "procesul".

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 27 Jan 2010, 14:19

Normal, intr-o firma mare trebie sa fie unii (habarnisti sau nu) care sa se ocupe de project management, support si alte iso-piso.
Ce sa facem? Ii punem de developeri, care stiu cel mai bine ce se-ntampla, sa raspunda clientilor la telefon?
N-au si-asa destule belele pe cap?
Intr-o firma mica, unde se dezvolta proiecte mici, mai merge.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 27 Jan 2010, 14:38

Problema nu e daca developerii trebuie sa faca suport sau nu (in final tot la devs se ajunge daca e nevoie de modificari in produs) ci cat valoreaza suportul telefonic ptr un client normal care are o licenta de Vista.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 27 Jan 2010, 15:41

Nici nu pot sa-mi inchipui ca fetele de la "call center" rezolva ele imediat toate problemele, tot asa cum nici duduia de la cablu n-a venit ea imediat sa-mi schimbe siguranta. :).

// Demult, tare demult, cand conturile de e-mail aveau 1-3 megi iar 256MB de RAM aveau doar barosanii, nu mai puteam sa-mi aceses un cont. Aparea un mesaj de eroare cu scuze de rigoare si cu o adresa pentru support. OK, intru pe-un alt cont si trimit o scrisorica cu durerea mea, de sa-i dea lacrimile oricarui "support engineer".
Primesc un raspuns de genul
.... blah-blah-scuze-si-periute ....
- be sure you have at least 64 MB RAM
- be sure you have at least 20 MB free space on harddisk
.... regards-ura-si-la-gara ....
Ii raspund ca am 128MB RAM iar spatiu pe harddisk oho... vreo doi gigi, dupa care vine un raspuns ceva mai elevat
.... blah-blah-scuze-si-periute ....
- open your browser
- go to tools/options and delete cookies and temporary files
.... regards-ura-si-la-gara ....
Si tot asa... raspunsuri din ce in ce mai pentru avansati, pana m-am prins ca erau mesaje STAS luate din vreo baza de date si evental, trimise automat.

Acuma imi inchipui ca la telefon problema se poate rezolva mult mai repede.
Ceva gen "Ai dom'le putintica rabdare ca doar nu vin turcii! Cred ca iar s-a imbatat Nea Ghita de la magazie si-a scos servarul din priza" :biggrin:

Post Reply