ce vor sa transmita?

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.
Post Reply
viorel2005
Membru
Membru

ce vor sa transmita?

Post by viorel2005 » 03 Feb 2010, 18:53

Salut!

Charles Petzold nu a mai scris nimic de C++.
Colegul sau Paul Yao nu a mai scris nimic de C++.Si multi alti programatori.

Intrebarea este daca varsta este un factor care te face sa renunti la C++.Mai precis
de la o anumita varsta nu mai ai capacitatea sa stapanesti limbajul.
Personal nu inteleg de ce cand Windows-ul s-a dezvoltat si aveau ce sa scrie
si sa trasnmita, multi programatori de C++ au trecut spre alte limbaje mai usoare.

De exemplu in limbajele .NET si Java nu imi place ca nu poti eliberara memoria cand ai nevoie.
Mai mult in .NET te poti conecta la o sursa OLAP, dar pentru Visual C++ nu am gasit o carte
pentru asa ceva. Exista Ole DB Consumer Classes pentru accesa o astfel de sursa, dar mi-as fi dorit
ceva light cum este MFC ODBC.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: ce vor sa transmita?

Post by Ovidiu Cucu » 03 Feb 2010, 19:11

De ce n-a mai scris alde Petzold nimic de C++? Nu stiu. Cel mai bine cred c-ar trebui sa-l intrebi direct pe el. :)

Nu se mai scriu carti de/cu C++? Fals.
Ultima editie de "Windows via C/C++" a lui Richter n-are mult timp de cand a iesit de sub tipar.

Au devenit cam obositoare dicutiile gen "is C++ dead?", "is C# the future?" si altele asemanatoare.
Parc-am fi intr-un forum de marketing si nu unul de programare.
Nici nenea Richter nu-si bate capul cu astea. A scos omul si carti cu C# dar nu-i este rusine sa scoata in continuare si cu C++.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 03 Feb 2010, 20:45

Viorel, de ce vrei tu sa faci o miscare de rezistenta in munti ? Stii bine soarta tuturor (indiferent de domeniu).
MS a indicat clar directia in functie de tipul aplicatiilor iar daca vrei platforma lor joci dupa suportul oferit de producator.

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 03 Feb 2010, 21:28

Cred ca pur si simplu domnii de mai sus au obosit. Si orice ar scrie, nu mai e relevant.
Ca sa muti muntii din loc (sau sa faci rezistenta acolo) trebuie sa fii dedicat. Ori pe undeva cred ca au si ei niste ani. E comod sa fii evanghelist, mai ales cind traiesti din trecut.

La urma urmei, si de-alde Don Box, dupa ce a fost cheea si lakata in COM, COM is dead, long live .NET blabla.
Iar Vista si Windows 7 sint COM nasol. E suficient sa vezi ce a aparut ca numar in shobjidl.h sau asemenea (cu libraries si preview handlers e cel mai recent), sau ce mamut de API iese MAPI 2010.

(Si din nou o sa vedem samples in VBS sau asa ceva, si in spate tot IDispatch si IMAPIFolder si alte chestii care, da, da, nu mai exista sau nu mai sint la moda).

Da, C++ e mort. Ca si C-ul, dealtfel. Nu se mai folosesc decit sa sa scriem alte limbaje, API-uri si SDK-uri in ele. In rest, la nimic. :D

Si acum sa citim CSP - C++ Server Pages
Nuclear launch detected

viorel2005
Membru
Membru

Post by viorel2005 » 03 Feb 2010, 21:28

Sunt de acord cu evolutia.
Ideea este cu totul alta si imi cer scuze daca nu m-am exprimat clar.
In trecut firmele comerciale aveau si activatate de cercetare serioasa, fiind la un nivel competitiv cu universitatile.
Treptat tot mai multe firme lasa aceasta activitate universitatilor ele ocupandu-se mai mult cu implementarea,
marketingul etc.
In trecut era putina documentatie, dar si arhitectura mai simpla. Windows 95 de exemplu e mult mai simplu
decat Windows 7 ca programare fiindca si arhitectura era mai simpla.Din moment ce o problema devine mai
usoara , atunci alta mai grea ii ia locul.Totusi lucrurile de baza raman.
Problema este ca cine facea un curs la facultate -de exemplu de limbaj de asamblare pe 16 biti -si apoi era angajat
ca programator de assembler-cu timpul si capatand experienta necesara se putea adapta la evolutia tenologica.
Chiar daca unii programatori au migrat spre alte limbaje, ei pot transmite multe lucruri utile. Apreciez membrii
echipei codexpert pentru efortul depus,dar in acelasi timp ar fi placut daca ar fi o sectiune de probleme rezolvate
in timpul activitatii care o desfasoara la firma sau probleme care le-au intampinat de-a lungul vremii si solutiile
propuse.As spune o sectiune mai speciala de tipul: FAQ, Tips & Tricks, adica in care problema este nu cum aflu
dimensiunea unui fisier si indic o functie Windows Api si am terminat. Ideea este o sectiune in care exprim
moduri de abordare a problemei. O sa dau un exemplu ca sa fiu mai bine inteles:
Sa presupunem ca trebuie creata o functie care sa calculeze sirul lui fibonacci. O prima idee este de a folosi
recursivitatea, iar alta idee este o solutie iterativa.Cum solutia iterativa este mai rar gasita, scriu un post cu acea
solutie. Ar fi interesant daca s-ar spune cum conceptele de lista, coada,grafuri,arbori etc isi gasesc utilitatea
in aplicatiile la care lucrati, cand functiile polimorfice pot fi o alternativa la solutia template, cum
o anume clasa sau librarie va ajuta intr-o aplicatie etc. De exemplu pentru scrierea unui e-mail
o solutioe mai buna decat folosirea claselor .NET este urmatoarea ..., si cateva mesaje. Inteleg
ca scrierea unui articol inseamna mult efort, dar postarea unui secvente de cod si cateva comentarii poate e mai usor.
In acest sens s-ar beneficia de experienta dvs, fara a astepta ca cineva sa puna o intrebare si sa astepte raspunsul.
Fiindca in viitor, s-ar putea ca raspunsurile sa vina cat mai greu, daca ne raportam la sistemul nostru de invatamant.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 03 Feb 2010, 23:31

Cred ca C++ e departe de a fi mort. Problema e ca C++ nu evolueaza la fel de repede ca C#. C# e un limbaj creat de Microsoft, si cand vor sa faca modificari le fac fara sa ceara aprobarea nimanui. Cu C++ povestea e complet diferita. E un standard international, exista compilatoare scrise de diferiti producatori, si pentru a veni cu modificari trebuie multumit un comitet de standardizare. Practica a dovedit ca modificarile iau mult timp, foarte multe discutii fiind necesare pentru a ajunge la acele solutii care multumesc pe toata lumea. De 10 ani nu s-a mai modificat nimic la C++. Normal ca nu au mai aparut prea multe carti. Ce sa se mai fi scris? In timpul asta, C# a trecut prin 6 vesiuni (1.0, 1.1, 2.0, 3.0, 3.5, 4.0). Desigur ca s-au putut scrie destule carti despre ce e nou in C#. Daca se va reusi in final sa se aprobe noul standard, sunt sigur ca vor mai aparea niste carti si despre C++. In definitiv modificarile sunt semnificative si vor trebui explicate. Asa ca fi pregatit pentru noile carti C++. ;)
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 04 Feb 2010, 00:53

viorel2005 wrote: ar fi placut daca ar fi o sectiune de probleme rezolvate in timpul activitatii care o desfasoara la firma sau probleme care le-au intampinat de-a lungul vremii si solutiile propuse.
Viorel, in real programming world fiecare are de-a face cu propriile probleme si provocari pe care le implica jobul si proiectul la care se lucreaza. Multe aspecte sunt confidentiale si tin strinct de job. Ceea ce vrei tu, depaseste limitele unor discutii libere. De asemenea mai e si o chestiune de timp... Asta cred ca ar fi ultima preocupare dupa o zi plina la job. Sa fac un jurnal cu ce am facut in fiecare zi si sa-l mai fac si public.

Si ca idee, dupa cum zicea stimatu' nostru presedinte, scoala produce tampiti. Din pacate, la acest aspect, sunt de acord cu el. Deci, de ce crezi ca ar conta ce spunem si facem noi cand din spate vin gloate de nulitati?

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 04 Feb 2010, 15:06

Si C# e standard. Dar cred ca problema e altundeva, C# e mai stilu proaspat dat jos din copac ii inlocuiesti banana cu tastatura si ai o sansa mai reala sa iasa ceva :biggrin: C++ devine mai de nisa, desi si asta e discutabil; .Net in multe task-uri nu il poate inlocui, sa zicem ca devine Rolls, vrei lux calitate mergi la el da iti trebe si sofer...

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 04 Feb 2010, 22:47

Silviu Ardelean wrote: De asemenea mai e si o chestiune de timp... Asta cred ca ar fi ultima preocupare dupa o zi plina la job. Sa fac un jurnal cu ce am facut in fiecare zi si sa-l mai fac si public.
Sunt persoane care reusesc asta, dar intr-adevar nu e ceva usor si cere multa dedicare (si multa generozitate).
Un exemplu : http://ayende.com/blog/

Faptul ca nu mai apar asa multe carti despre C++ poate fi vazut si ca un semn bun - un limbaj care a ajuns (de ceva vreme) la maturitate - in lumea C#/.NET inca sunt multi care se plang ca lucrurile evolueaza prea repede, ca de abia au apucat sa stapaneasca un library ca Microsoft a si produs altul care sa-l "succeada" (ex. LINQtoSQL) etc..

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 05 Feb 2010, 11:52

Tudor, sorry, timpul meu este limitat si mai trebuie sa am si viata personala. Stau cel putin 9-10 ore la job, chiar si mai mult si din fericire nu am timp sa ma plictisesc.
Nu am avut timp sa-mi refac web-site-ul si blog-ul personal. Ce sa mai vorbim de jurnale de activitati si aspecte de acest gen.
Daca tu iti permiti, esti liber sa-i urmezi exemplul lui Ayende. Astept link-ul. :)

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 05 Feb 2010, 13:58

Zilele trecute intrebau la Guerilla ce v-ati fi facut de nu ar fi fost revolutia. Vazand thread-ul asta cred ca jumate v-ati fi facut popi si jumate prim-secretari. :biggrin:

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 05 Feb 2010, 16:24

Dragos, nu stiu care sunt rationamentele concluzilor tale, dar din curiozitate, din care categorie fac eu parte? :D

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 05 Feb 2010, 16:40

Silviu Ardelean wrote:Dragos, nu stiu care sunt rationamentele concluzilor tale, dar din curiozitate, din care categorie fac eu parte? :D
Sarumana tovarasu' prim-secretar. :lol:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Feb 2010, 16:51

Dragos Cojocari wrote: Sarumana tovarasu' prim-secretar. :lol:
Se spune "Sa traiti, tovarasu prim (secretar)!"

// imi amintesc... aveau niste usi asa de grele incat voiai, nu voiai, oricum intrai cocosat in birou.
deh... vremurile s-au mai schimbat (oare?) :biggrin:

Post Reply