detalii licenta

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.

detalii licenta

Mesajde viorel2005 » 11 Feb 2010, 12:23

Salut!

An o intrebare privind licenta lui Crystal Reports pentru VS 2010:
Pe site-ul SAP spune asa:
The EULA for Crystal Reports for Visual Studio 2010 will match the Crystal Reports 2008 EULA. The only material change when comparing the EULA with Visual Studio 2008 is that free external redistribution for web applications is no longer included. Its purchased separately with the Crystal Reports Developer Advantage runtime license.

1.Adica poti dezvolta aplicatii Web cu Crystal Reports si ca sa le vinzi iti trebuie licenta?Nu am lucrat la o firma de software ca sa stiu care sunt problemele privind EULA.
2. Dezvoltatorilor nu le place ca au piedut un addon cu care au lucrat multi ani.Din punt de vedere al concurentei acest lucru va permite o concurenta loiala cu dezvoltatorii de rapoarte?
Intr-un fel faptul ca Visual C++ nu este un mediu RAD ca C++ builder permite 2 lucruri:fie sa fii mai creativ, fie sa optimizezi costurile cu licentele comerciale achizitionate de firma.
viorel2005
Membru
Membru

Re: detalii licenta

Mesajde neagu_laurentiu » 11 Feb 2010, 15:01

Din cate am inteles VS 2010 nu mai include Crystal Reports si ca atare il iei de la firma dezvoltatoare daca-ti place de el (oricum cel inclus in VS era un subset din ce oferea producatorul - mare pierdere nu e).
MS are propriul instrument de raportare inclus in VS.
Concurenta loiala si business-ul nu prea au casa buna !
Tot dupa cate stiu, VS 2010 nu va mai avea versiunea ieftina de $299 asa ca va fi minima tot la $799, unde e optimizarea de costuri (comparativ cu C++Builder), nu stiu.
MS nu a produs niciodata "instrumente la cheie" (nici cu .NET & C#). Intotdeauna pleci de la VS dar mai cumperi multe altele de la terti. Pana la urma asta e scopul MS, sa ofere platforma/baza, restul e painea tertilor.
neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Mesajde cristianamarie » 11 Feb 2010, 22:00

Din cite stiu, Crystal Reports redist nu mai e free. Nici macar runtime-ul. Te suna un consultant SAP, te intreaba la cit clienti faci deployment si iti face el pret.
La cit de prost e CR, aia mai lipsea. Iar MS au reporting services, nu cred ca isi mai bat capul cu CR.
Nuclear launch detected
cristianamarie
Membru++
Membru++

Judet: Iaşi

Mesajde tudor_t » 12 Feb 2010, 12:22

Cred ca nici celor de la Microsoft nici celor dela SAP nu prea le mai convenea sa existe o versiune de CrystalReports destribuita "la pachet" cu Visual Studio - pe de o parte Microsoft voia sa "incurajeze" lumea sa foloseasca MS Reporting Services (care de asemenea are o versiune gratis distrubuita impreuna cu VS), pe de alta parte cei de la SAP vor ca lumea sa cumpere versiunea non-free a Crystal Reports, nu sa foloseasca doar versiunea gratis..
tudor_t
Membru
Membru

Mesajde achaahaa » 31 Mar 2015, 08:04

Dezvoltatorilor nu le place ca au piedut un addon cu care au lucrat multi ani.Din punt de vedere al concurentei acest lucru va permite o concurenta loiala cu dezvoltatorii de rapoarte?
achaahaa
Junior
Junior

Judet: Bihor

Mesajde neagu_laurentiu » 02 Apr 2015, 14:16

achaahaa scrie:Dezvoltatorilor nu le place ca au piedut un addon cu care au lucrat multi ani.

Nu au pierdut tot, partea cu rapoartele incapsulate e free: http://www.sap.com/romania/solution/sme ... nsing.html
achaahaa scrie:Din punt de vedere al concurentei acest lucru va permite o concurenta loiala cu dezvoltatorii de rapoarte?

In teorie da.
neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Mesajde Steve Works » 24 Iul 2015, 11:47

cristianamarie scrie:Din cite stiu, Crystal Reports redist nu mai e free. Nici macar runtime-ul. Te suna un consultant SAP, te intreaba la cit clienti faci deployment si iti face el pret.
La cit de prost e CR, aia mai lipsea. Iar MS au reporting services, nu cred ca isi mai bat capul cu CR.

Asta-i situatia reala. E bine pentru dezvoltarea economica si pentru firmele cu buget mediu spre mare, dar cele mai mici au de suferit.
Junior
Junior

Judet: Cluj

Înapoi la Discutii