Apple Google or Microsoft ?

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.
Post Reply
vBx
Membru
Membru
Judet: Timiş

Apple Google or Microsoft ?

Post by vBx » 05 Apr 2010, 14:06

Sunt curios de parerile voastre,care ar fi "The Best",sa zicem si de ce :)

Apple WIndows Linux Google.I use them all

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Apple Google or Microsoft ?

Post by neagu_laurentiu » 05 Apr 2010, 16:29

"The Best" in materie de ce ? In proiectare CAD 3D nu e nici unul...
Cine e Google ? Daca dispare maine se prabuseste IT-ul ? Nu zic ca se prabuseste din cauza MS dar a compara mere cu pere nu merge.

vBx
Membru
Membru

Post by vBx » 05 Apr 2010, 17:08

bravo,puteai zice direct Microsoft,si sa argumentezi,fara sa fi sarcastic.

Citind atatea articole despre ba razboi google - apple,ba google-microsoft,ba microsoft-apple,am zis sa va cer si eu parerea,care firma credeti ca e mai buna in ceea ce face,in general despre produsele ce ofera,nu trebuie neaparat sa oferi aceleasi produse ca sa le compari ...DOOHH

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 05 Apr 2010, 17:27

Asa in general, singurul criteriu care-l vad e dat de veniturile lor. In rest discutia e de la produs la produs.

vBx
Membru
Membru

Post by vBx » 05 Apr 2010, 17:42

pai da,dar nu vezi,de exmeplu windows incerca sa cumpere Yahoo,sa rivalizeze cu Google in domeniul cautarii pe internet,acuma parca au ceva Bing,nu stiu,Google a sccos Android si acuma telefonul Nexus one,doar ca sa rivalizeze cu Apple,Windows a scos Windows 7 pt mobile,fiecare incearca sa cumpere companiile mai mici...deci in concluzie care va iesi mai bine dina cest razboi tehnologic ?:))

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 05 Apr 2010, 18:09

MS cred ca se sperie prea usor. Asa cum s-a speriat de Sun si Java si au venit cu C# & .NET
Pot sa-si faca Bing-ul lor number one. Da' au prejudecati ca altii detin piata ! Nu-i inteleg...

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 06 Apr 2010, 10:10

vBx wrote:Sunt curios de parerile voastre,care ar fi "The Best",sa zicem si de ce :)
O "discutie" de genul asta e fara sens si mult prea generica, si nu duce decat la un flame war - fiecare companie e mai profitabila pe anumite domenii de activitate, mai putin in altele, iar acolo unde exista termen de comparatie, "de gusturi nu se discuta"..

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 06 Apr 2010, 10:17

neagu_laurentiu wrote:MS cred ca se sperie prea usor. Asa cum s-a speriat de Sun si Java si au venit cu C# & .NET
Si foarte bine au facut ca s-au speriat :) - .NET, C#, VB.Net au fost la momentul respectiv un pas foarte bine venit pentru milioane de programatori care se chinuiau cu Visual Basic 6.0, VBScript/ASP sau Access, in timp ce altii lucrau de mult timp cu Delphi sau Java..
neagu_laurentiu wrote:Pot sa-si faca Bing-ul lor number one. Da' au prejudecati ca altii detin piata ! Nu-i inteleg...
La ora actuala e foarte greu pentru un serach engine sa ajunga mai popular decat Google - pe vremuri Google a depasit usor Yahoo, Lycos si Altavista datorita interfetei simplificate si a rezultatelor mai relevante, dar acum ... Singura sepranta a MS e sa aduca Bing pe "locul 2" prin faptul ca e search engine-ul implicit in Windows si IE, care detin un cvasi-monopol pe piata..

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 06 Apr 2010, 21:17

tudor_t wrote:La ora actuala e foarte greu pentru un serach engine sa ajunga mai popular decat Google - pe vremuri Google a depasit usor Yahoo, Lycos si Altavista datorita interfetei simplificate si a rezultatelor mai relevante, dar acum ... Singura sepranta a MS e sa aduca Bing pe "locul 2" prin faptul ca e search engine-ul implicit in Windows si IE, care detin un cvasi-monopol pe piata..
Probabil si Yahoo se credea imbaabil acum vreo 10 ani. Posibil sa fie mai greu de detronat acum dar nu imposibil. Oricum nu cred ca MS o va putea face, cel putin nu de unii singuri.In legatura cu monopolul, s-a spart buba si acolo, cel putin in EU. OPera, Bing, Chrome etc raporteaza cresteri semnificative la download de cand MS a fost obligata de EU sa afiseze linkuri ptr download in Windows.

http://www.internetnews.com/software/ar ... hp/3872121

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 06 Apr 2010, 21:58

"Norwegian browser Opera has seen European downloads double since Microsoft began offering its browser choice screen as a result of its agreement with EU regulators."
Mie nu-mi spune mare lucru acest aspect. Daca ei aveau prin asburd aproximand 100 downloaduri pe zi si acum au 200 de downloaduri pe zi, asta nu e mare lucru.

Sunt fan Chrome si Firefox iar Opera mi se pare mai bullshit decat IE. Am gasit mai multe site-uri care functionau excelent pe toate celelalte browsere si pe Opera era jalnic. Randarea avea grav de suferit.
Avantajul browserului Opera sau al altui browser de nisa e ca avand o arie de raspandire mai mica numarul exploiturilor sale descoperite e mult mai mic (chiar daca poate au mai multe exploituri...).

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 06 Apr 2010, 22:06

Silviu Ardelean wrote:Sunt fan Chrome si Firefox iar Opera mi se pare mai bullshit decat IE. Am gasit mai multe site-uri care functionau excelent pe toate celelalte browsere si pe Opera era jalnic. Randarea avea grav de suferit.
Nu asta era ideea. Si Firefox si Chrome raporteaza cresteri similare cauzate de noul feature prin care Windows-ul te intreaba ce browser vrei sa folosesti. Ori asta are potentialul de a reduce din avantajul de a avrea IE preinstalat. Iar cum trendul ultimilor ani e constant in jos ptr IE e cazul ca MS sa faca ceva semnificativ cu browserul lor.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 06 Apr 2010, 22:09

Am inteles ideea... numai ca antetul articolului citat nu mi se pare cel mai inspirat posibil. :D

Post Reply