intranet twitter

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.
Post Reply
Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

intranet twitter

Post by Marius Bancila » 15 Jun 2010, 13:17

Ne gandim sa folosim o solutie de twitter pentru intranet in cadrul firmei pentru diverse activitati (stiri, notificari de status, knowledge sharing, etc.) si eram curios daca mai folositi careva asa ceva, si daca da ce solutie (tool) ati adoptat.

Multumesc.

Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Re: intranet twitter

Post by MrSmersh » 15 Jun 2010, 13:43

IM better... Noi totdeuna am folosit a folosit un tool din asta, cu istoricul always on. Si are si functii de grup broadcast dar mai ales poti trimite hacli de cod...
cod de 140 char cam greu :)

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 15 Jun 2010, 15:43

Idea nu e de a posta cod. Folosim si Skype si OC si Windows Messenger. Avem si forum si twiki si SharePoint si chiar si e-mail. Dar toate sunt bune la ceva. Eu unul vad intranet twitter pentru:
  • a face scurte anunturi sau a da stiri
  • a post mesaje de status ("am gatat releasul", "bug-ul cu imprimanta e mai complicata decat credea, mai am nevoie de timp", etc.)
  • knowledge sharing, de exemplu linkuri la articole
  • notificari de discutii sau documente apararute prin alte sisteme (forum, sharepoint, etc.)
Desigur ca aceste lucruri se pot face si cu alte tooluri, dar tweeter e mult mai bun pentru asta. Pe IM adesea apar tot felul de discutii fara noima porma, pe care nu ma intereseaza sa le urmaresc. Daca vreua sa dau un link la un articol, nu vreau sa fac un nou thread intr-un forum prin care oricum sunt putini care il urmaresc constant. Dar daca lansez acolo o discutie, dau un link pe twitter si cei care ma urmaresc pot afla de el. Pe twitter poti alege ce informatii vrei sa primesti (alegand pe cine urmaresti). Cu majoritatea celorlalte tooluri, cel care da mesajul decide asta. Poate ca cineva zice "e gata RC-ul" si trimite un mail la toata echipa. Dar de fapt mai sunt si altii interesati din alta echipa. In cazul asta tot ce trebe e sa ai persoana respectiva la "following" si primesti si tu mesajul. Se poate face si scrum cu tweeter, fiecare postand un mesaj cu statusul curent, un manager poate sa vada starea proiectului si fara sa faca sedinta de jumate de ora in fiecare dimineata, la ora fixa.

Personal cred ca sunt destule directii in care o versiune de intranet pentru tweeter (mai ales una care se integreaza cu un LDAP sau Active Directory, si care mai stie si grupuri de acces) ar fi de ajutor.
Marius Bancila
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 15 Jun 2010, 21:54

Marius, cred ca, pentru ce doresti tu cel mai bine s-ar preta Google Wave sau chiar Google Buzz cu lista speciala de useri.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 15 Jun 2010, 22:23

Vreau ceva care sa ramana intern, nu solutii care fac informatiile publice. Ce scriu pe Buzz apare la orice ma urmareste, iar eu vreau sa postez doar informatii in cadrul companiei. Google Wave nu este inca un produs. E o paradigma noua si mi se pare interesant, dar nu pot pilota solutii care inca practic nu exista.
Marius Bancila
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 15 Jun 2010, 22:30

In ce priveste Google Wave, se pare ca produsul a trecut deja de faza beta si e parte integranta a Google Labs. De asemenea, acum "Anyone can now use Google Wave. No invitation needed!".
In ce priveste Buzz-ul, chiar daca nu e ceea mai inspirata idee, ar fi util sa aveti cate un account de job, separat, ptr. gmail daca vreti sa folositi Buzz-ul.

Totusi, cred ca Google Wave e deja o solutie pentru ce cauti tu.

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 15 Jun 2010, 22:59

Nu stiu de ce imi suna a Team System :), componenta lui PM ar putea fi "imblizita" sa faca asa ceva...

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 16 Jun 2010, 09:35

Silviu Ardelean wrote:Totusi, cred ca Google Wave e deja o solutie pentru ce cauti tu.
Nu e ceea ce caut din urmatorul motiv: Wave-ul are mult din principiile unui IM clasic. Eu nu vreau ceva care sa genereze discutii (chat) fara sfarsit. Eu vreu ceva de gen publisher-subscriber, in care cineva pune informatii in sistem si cineva interesat de anumite informatii (in cazul asta mai precis informatii de la cineva) le primeste. Asta e twitter, Wave-ul e cu totul altceva.
Marius Bancila
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 16 Jun 2010, 09:37

Pai atunci faceti un Wiki sau puneti un Wordpress.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 16 Jun 2010, 09:39

Silviu Ardelean wrote:Pai atunci faceti un Wiki sau puneti un Wordpress.
Avem wiki. Dar nu e publisher subscriber. Eu trebe sa merg acolo si sa caut informatii. Nu-mi sunt livrate pe prima pagina ce scrie cineva. Wiki nu e publisher-subscriber. Wiki e un paienjenis de documente pe care oricine (in limita drepturilor) le poate create si edita.

Ca sa revenim la intrebarea mea initiala, doream sa stiu daca mai foloseste cineva asa ceva, si daca da ce solutie/tool a ales si eventual de ce.
Marius Bancila
Site personal | Blog

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 16 Jun 2010, 12:13

Marius Bancila wrote: Eu nu vreau ceva care sa genereze discutii (chat) fara sfarsit. Eu vreu ceva de gen publisher-subscriber, in care cineva pune informatii in sistem si cineva interesat de anumite informatii (in cazul asta mai precis informatii de la cineva) le primeste. Asta e twitter, Wave-ul e cu totul altceva.
Si un sistem in care fiecare angajat ar avea un blog propriu (intern in companie), eventual cu comment-uri dezactivate, dar fara limitarea twitter-ului la x caractere, ar fi cam acelasi lucru.. Cand cineva posteaza ceva si urmaresc RSS-ul lui, imi apare un pop-up cu titlul postului..

Si un wiki poate fi folosit similar - de ex. eu primesc zilnic un email cu tot ce s-a postat nou pe wiki-ul comapaniei, sau pot alege sa fiu notificat tot prin email de fiecare data cand se modifica o anumita pagina..

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 16 Jun 2010, 12:54

Exista o tema numita P2 pentru wordpress, care arate foarte bine. E practic blogging direct de pe pagina de start (fara a folosi dashboard), cu taguri, discutii arborescente, editare inline, etc. Tot ce trebuie e sa instalezi WordPress in intranet si sa adaugi extensia asta.
Marius Bancila
Site personal | Blog

Post Reply