Sfat

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.
Post Reply
Copenhagen Robert
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Sfat

Post by Copenhagen Robert » 04 Jan 2012, 17:34

Buna ziua,numele meu este Copenhagen Robert sunt elev in clasa XI -a si pot spune ca sunt cel mai bun elev din clasa ,dar din nefericire programa C++ se termina in decursul acestui an.
Eu doresc insa sa imi continui activitate pe aceasta filiera sa invat porgramare adevarata ,sa trec de lucrurile de baza(repetitiva,decizionala,tablouri uni si bi.etc) .
Eu ma gandeam ca poate gasesc pe cineva care se pricepe si sa stau pe langa el poate invat si eu (zic ca pot asimila informatii destul de rapid si cu o explicatie doua pot sa imi dau acel improve mult dorit pentru a putea continua ,de ce nu sa pot ajunge si la o companie de renume)
Ce imi recomandati sa fac ?

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Sfat

Post by neagu_laurentiu » 05 Jan 2012, 07:31

Copenhagen Robert wrote:poate gasesc pe cineva care se pricepe si sa stau pe langa el poate invat si eu
Ucenicia de care vorbesti nu se aplica in programare.
Deocamdata termina liceul, treci BAC-ul, intra la o facultate de profil si o sa te saturi toata viata de acest domeniu.
Altfel daca totusi mai ai timp liber poti citi carti / tutoriale cu privire la acest limbaj si programare in general, intrebi profesorii din liceu iar unde nu intelegi poti pune intrebari punctuale pe forum (e gratis - ca sa-ti fie dadaca cineva costa). Dar repert, la acest moment prioritatile tale trebuie sa fie altele, scoala, acest lant daca e intrerupt iti atingi visul mai greu.

cristianamarie
Membru++
Membru++
Judet: Iaşi

Post by cristianamarie » 05 Jan 2012, 11:04

Copenhagen Robert wrote:Buna ziua,numele meu este Copenhagen Robert sunt elev in clasa XI -a si pot spune ca sunt cel mai bun elev din clasa ,dar din nefericire programa C++ se termina in decursul acestui an.
Eu doresc insa sa imi continui activitate pe aceasta filiera sa invat porgramare adevarata ,sa trec de lucrurile de baza(repetitiva,decizionala,tablouri uni si bi.etc) .
Eu ma gandeam ca poate gasesc pe cineva care se pricepe si sa stau pe langa el poate invat si eu (zic ca pot asimila informatii destul de rapid si cu o explicatie doua pot sa imi dau acel improve mult dorit pentru a putea continua ,de ce nu sa pot ajunge si la o companie de renume)
Ce imi recomandati sa fac ?
CIteste cod sursa scris de cetateni buni. Download la sursele de la Chrome, da-i build, ia sursele de la CEF (Chrome Embedding Framework), vezi si acolo.
Nuclear launch detected

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 05 Jan 2012, 12:07

Ieftin, aproape gratis, Internetul abia asteapta sa te lipesti de el. Iti ofera forumuri de discutii, atricole, tutoriale, FAQ, exemple, proiecte open-source, e-books, etc.
Totusi nu strica sa dai o mica raita prin librarii si sa renunti la o bere cu baietii, un Martini cu fetele si/sau un film 3D ca sa-ti cumperi o carte (de C++).
Ia vezi "C++ Ghid pentru incepatori" a lui Brian Overland, se mai gaseste oare?
Daca ai ceva mai multi banuti, poti da si o raita si prin "Amazon".

Vezi si

Copenhagen Robert
Junior
Junior

Post by Copenhagen Robert » 05 Jan 2012, 18:27

"C++ Ghid pentru incepatori" a lui Brian Overland chiar am cumparat aceasta carte de curand am parcurs-o aproape pe jumatate ,dar mi se pare ca imi trebuie practica si pe acest domeniu nu stiu de unde sa iau "PROBLEME" pt a le putea rezolva

mesajflaviu
Membru++
Membru++
Judet: Cluj

Post by mesajflaviu » 06 Jan 2012, 09:24

Un mod bun de a invata programare este sa iti propui, si sa realizezi, evident, niste aplicatii concrete. Iar cand dai de probleme punctuale la care nu gasesti solutii prin documentia ta, gasesti aici pe forum oameni dispusi sa te ajute ...

Copenhagen Robert
Junior
Junior

Post by Copenhagen Robert » 06 Jan 2012, 10:43

Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri ,o sa revin cu intrebari noi

Post Reply