Programa la Liceul de Informatica

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.
Post Reply
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Programa la Liceul de Informatica

Post by Ovidiu Cucu » 19 Sep 2012, 08:51

Trebuie sa aduc o rectificare la niste afirmatii pe care le-am facut prin forum.
Spusesem ca la profilul informatica e un talmes-balmes, in sensul ca nu exista mai multe obiecte de studiu de specialitate, ca pe vremuri.
Odata cu inceperea noului an scolar, am remarcat insa ca de exemplu in clasa a 9-a au patru obiecte de "info".
Deci, (inca) e bine. :)
Fusesem dus in eroare, probabil, de programa de la alte licee care au clase doar cu pretentie de profil info.

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Re: Programa la Liceul de Informatica

Post by Silviu Ardelean » 19 Sep 2012, 12:18

Da, clase cu profil de info la care se da un "atestat" pe baza unor probe la Word, Excel si Powerpoint. Nu stiu sigur daca pe diploma acelor absolventi scrie "analist programator ajutor".

Pe vremea mea, a trebuit sa fac un proiect la care am bagat in timpul uichendurilor un an jumate (un proiectel de Cad struto-camila cu Paint facut in Turbo Pascal unde avusesem grija sa reinventez roata facandu-mi propriile unit-uri de ferestre si cu grafica GDI 16 culori :D) si probe practice la Office + FoxPro.
Iar atestatul nu-l primeai daca nu era completat si de trecerea Bacului la proba informatica.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 19 Sep 2012, 12:55

Silviu Ardelean wrote:Da, clase cu profil de info la care se da un "atestat" pe baza unor probe la Word, Excel si Powerpoint. [...]
Se cheama test de Competente Digitale, cred ca se da cam peste tot inainte de bac si e obligatoriu.
Nu se pun note ci doar se dau calificative.

Parerea mea e ca-i un test binevenit pentru ca, cine vrea bineinteles, invata un pic mai mult din MS Office decat miile de habarnisti si habarniste care freaca Word-ul si Excel-ul de ani de zile fara sa stie ce-i ala font sau paragraf.

Am vazut N documente oficiale formatate ca darcu, cu spatii intre paragrafe bagate cu Enter, s.a.m.d.
Chiar si manuale. Unele sunt atat de prost tehnoredactate incat cred ca bietilor copii le piere cheful de invatat numai daca le deschid. :)

black_atus
Membru
Membru
Judet: Prahova

Post by black_atus » 26 Oct 2012, 10:48

Niste cursuri de Office ar fi necesare pentru 90% din secretarele (majoritatea de varsta a 3-a) de prin facultati, licee si alte structuri care apartin de stat.
Cu stima,
Daniel Constantin

Post Reply