Cariera Programator sau NU

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.

Cariera Programator sau NU

Mesajde oncica1990 » 02 Aug 2013, 17:03

Salut !
Fratilor, va intreb pe voi ca pe altcineva n-am cine. De ceva vreme devin frustrat, visez de mult ( visam, in momentu asta) sa devin programator, chestia e ca m-am lasat pe o ureche ca la faculta o sa ma indrume cum sa invat si ce sa invat, si uite ca am trecut in anu 3 (Calculatoare) fara sa stiu foarte multe, confuz si nu stiu unde sa o mai apuc.
M-am bagazat ca o sa facem chesti practice in facultate sau macar idei inspre practic. Nu am facut mai nimic, decat chesti matematice, examene date orientate spre matematica scrise sub forma de limbaj.
Am incercat sa caut idei de noi aplicati simpliste, dar nu imi reuseau. Si din nou reluam exercitii de matematica sub forma de limbaj de prog.(C++), macar sa nu uit sintaxa.

Unde vreau sa ajung si ce vreau sa intreb. Va rog sa-mi explicati, de unde sa incep, sugestii ce sa citesc, orice idee aveti sa pot incepe sa fac ceva practic. Am cautat sa ma angajez ca si programator incepator (junior), dar toti mi-au cerut portofoliu inca de la inceputul interviului telefonic ( locuiesc intr-o zona defavorizata unde nu gasesc altceva de munca in afara de paznic si vanzator la vreun magazin, iar posibilitatile materiale nu-mi permit sa plec in alt judet pentru a cauta un job).
De multe ori imi vine sa ma las de faculta sa incep sa caut altceva, de frica sa nu pierd ani degeaba stand degeaba la acelas nivel.
Sa intreb si altcumva, ce calitati trebuie unui programator? Ma intreb daca sunt pt asta. Nu stiu foarte multa matematica, am facut doar chestiile gen liceu ( mate-info am terminat), nu sunt la o facultate de top sa am termen de comparatie, concurenta. Toti suntem o apa si un pamant.
Multumesc frumos! Sper sa nu va fi ametit cu intrebarile mele.
oncica1990
Junior
Junior

Judet: Hunedoara

Re: Cariera Programator sau NU

Mesajde Marius Bancila » 02 Aug 2013, 23:46

Pot sa spun ca aceiai problema am avut si eu cu facultatea, si cica e una destul de apreciata. Adica pot sa zic ca daca mi-a folosit mai tarziu 10% din ce am invatat acolo sunt norocos. Trebuie sa inveti pe cont propriu, asta e prima recomandare.

Ce iti recomand sunt doua lucruri: invata un limbaj de programare ci cate ceva despre hai sa zicem metodologie de programare (software engineering). In ce priveste limbajul poate fi oricare din C++, C# sau Java, dupa parerea mea. Probabil pe C# si Java vei gasi mai multe oferte de munca. Desigur ai si optiunea de tehnologii pentru web (php, HTML/CSS, Javascript, ASP.NET). Asta depinde de tine ce iti place mai mult. Citeste o carte doua, fa niste programe (ceva mai amplu decat niste simple exercitii din carti). Pe langa asta mai citeste cate ceva de software engineering, paternuri si practici. O sa-ti ajute sa intelegi cum se lucreaza pentru a dezvolta software.

In ce priveste lasatul de facultate, nu iti recomand. Motivul e ca a devenit un prost obicei al firmelor din Romania si nu numai sa ceara diploma de absolvent pentru angajare. Daca te lasi de faculta (ca Steve Jobs sau Bill Gates) o sa-ti scada mult sansele sa te angajezi intr-o companie medie sau mare.

Daca ai nevoie de carti de recomandat, cred ca putem sa te ajutam, chiar daca nu sunt de C++.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog
Marius Bancila
Fondator
Fondator

Judet: Timiş

Mesajde neagu_laurentiu » 04 Aug 2013, 08:17

oncica1990 scrie:m-am lasat pe o ureche ca la faculta o sa ma indrume cum sa invat si ce sa invat, si uite ca am trecut in anu 3 (Calculatoare) fara sa stiu foarte multe

Facultatea (oricare ar fi ea) doar te introduce in poveste dar finalul il afli studiind extrascolar. Si nici scoala de meserii nu e !

oncica1990 scrie:Va rog sa-mi explicati, de unde sa incep

Reluand ce s-a predat si invatand cu simt de raspundere (inclusiv ce va dat la bibliografie - dar nu numai). Daca nu merge si nu atunci stii calea:
oncica1990 scrie:De multe ori imi vine sa ma las de faculta sa incep sa caut altceva, de frica sa nu pierd ani degeaba stand degeaba la acelas nivel.
neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Mesajde Mihail » 05 Aug 2013, 11:43

@Marius Bancila,
Probabil pe C# si Java vei gasi mai multe oferte de munca.

Mi-am facut un obicei sa urmaresc site-urile cu job-uri din exterior, si daca pina acum citiva ani job-urile pe Java erau cam de 2.5 ori mai multe ca cele pe C++ iar cele pe C# erau cam cu 50% mai multe ca cele pe C++, acum situatia s-a schimbat enorm, s-a ajuns ca job-urile pe C++ sa fie ceva mai multe decit cele de Java si de doua ori mai multe ca cele pe C#.Pe o vreme se spunea-n stinga/dreapta ca gata, C++-ul e mort, ca a aparut Java/C#, dar se pare ca C++ devine tot mai puternic pe zi ce trece (ca numar de utilizatori).Un bun exemplu e cel mai mare site de job-uri din US, www.dice.com, pe care in ultimii ani erau undeva la 6000 de job-uri pe C++, circa 9000 pe C# si 17000 pe Java, acum sint aprox. 7000 pe C#, 17000 pe Java si 18000 pe C++ :)
Mihail
Junior
Junior

Mesajde tudor_t » 05 Aug 2013, 13:43

Statisticile nu il incalzesc asa mult - mai important e ce se cauta in orasul sau tara in care isi va cauta un job, de companie in care va dori sa intre, de preferintele personale etc..
Oricum, e clar ca cererea de knowledge pe C si C++ a crescut mult odata cu aparitia iPhone/iPad cand toate firmele au dorit sa creeze aplicatii in Objective C pentru aceasta platforma (chiar daca nu e fix acelasi limbaj) ..
tudor_t
Membru
Membru

Mesajde razorcd » 07 Aug 2013, 00:56

Buna oncica. Si eu am terminat facultatea de calculatoare si liceul de mate info. Scoala nu te ajuta direct/ practic prea mult. Si teoria e cam veche. Asa e la toate, cel putin de la noi in tara. Dar macar te ajuta sa gandesti logic si sa gasesti solutii cand lucrurile se complica. Facultatea de calculatoare iti da multe variante de cariera si poate deveni confuz ce sa alegi.

Pt programare nu trebuie sa fi expert in matecatica, la nivel de liceu e destul. Gandirea logica e cea mai importanta. Sa fi un bun "problem solver" si sa fi in pas cu evolutia. Ca si material de invatat gasesti o gramada te tutoriale pe internet. Cauta pe lynda.com de exemplu, astea le-am folosit si eu, sunt acolo lectii pt java, C#, .Net, etc. Sunt si ceva lectii gen Fundamentals of Programing care iti explica ce trebuie sa sti despre programare, chiar daca le-ai invatat si la scoala aici explica mult mai bine. Apoi exerseaza cat mai mult. Fa cat mai multe aplicatii.

Poti sa alegi oricare limbaj de programare bazat pe obiecte, odata ce sti unul e usor sa inveti altul. Eu as zice ca pt inceput Java, C# sau C++ ar fi mai bine ca sunt mai raspandite. Ce ar fi important e sa alegi pt ce platforme vrei sa inveti programare (aplicatii web, aplicatii desktop, aplicatii mobile pt ios,android..., etc).

Daca e pt tine programarea numai tu poti sa sti. Este o cariera buna de viitor dar si grea. Si statul la calculator incontinu te distruge incet. Salariile sunt destul de bune si locuri de munca se gasesc. Dar in IT/inginerie castigi bine orice domeniu ai alege, daca esti bun.

Ca sa inchei, eu iti recomand sa te pui sa inveti Java cu un tutorial de pe lynda.com, sa faci 1..2 aplicatii mai complexe pe cont propriu si apoi sa trimiti emailuri la toate firmele din zona ta care fac software si sa ceri sa te accepte la un internship neplatit. Acolo o sa progresezi mult mai repede si o sa fi ghidat in directia buna.

Bafta!
razorcd
Junior
Junior

Judet: Arad

Mesajde cristianamarie » 10 Aug 2013, 16:46

Citeste cod scris de altii mai buni, asta-i tot. (Parca Gates a zis asta).
Incepe de undeva, oriunde. De exemplu, de aici: Quake Source Code
Nuclear launch detected
cristianamarie
Membru++
Membru++

Judet: Iaşi

Mesajde Digitaljob » 16 Noi 2015, 22:39

Daca sunteti in cautarea unui loc de munca in programare ar trebui sa incepeti de aici:
- Front-End Development: http://www.digitaljob.ro/front-end-development
- Back-End Development: http://www.digitaljob.ro/back-end-development
- App Development: http://www.digitaljob.ro/app-development
Digitaljob
Junior
Junior

Judet: Bucureşti

Mesajde adneycandy » 01 Apr 2016, 15:24

Ca sa inchei, eu iti recomand sa te pui sa inveti Java cu un tutorial de pe lynda.com, sa faci 1..2 aplicatii mai complexe pe cont propriu si apoi sa trimiti emailuri la toate firmele din zona ta care fac software si sa ceri sa te accepte la un internship neplatit. Acolo o sa progresezi mult mai repede si o sa fi ghidat in directia buna.
adneycandy
Junior
Junior

Judet: Argeş

Înapoi la Discutii