jocurile olimpice

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.
Post Reply
Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

jocurile olimpice

Post by Marius Bancila » 08 Aug 2008, 21:45

Astazi, 08.08.08, la ora locala 08:08:08 a inceput ceremonia de deschidere a jocurilor olimpice. Aprinderea flacarii olimpice a fost destul de impresionanta. Eram sigur ca China va incerca sa faca ceva grandios.

Sunt curios ce fel de performante vor reusi sportivii nostrii. Bela Karoly spune deja ca arbitrajele vor vaforiza China. Sunt sigur ca asa va fi. Am vazut asta si la Athena.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo ... ei-2863745
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo ... ra-2863243

Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Re: jocurile olimpice

Post by Marius Bancila » 09 Aug 2008, 15:08

Prima zi, primul aur: Alina Dumitru, primul aur la olimpiada din istoria judo-ul romanesc. Felicitari! :whorship:
Marius Bancila
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 09 Aug 2008, 15:24

Marius Bancila wrote:Prima zi, primul aur: Alina Dumitru, primul aur la olimpiada din istoria judo-ul romanesc. Felicitari! :whorship:
Intr-adevar, o supriza cu adevarat, frumoasa. Felicitari Alinei! :thumbsup:
[Last edit]
A aparut sinteza video a evolutziilor campioanei noastre:
http://sport.hotnews.ro/stiri-jocurile_ ... finala.htm

Popa Alin
Membru
Membru

Post by Popa Alin » 11 Aug 2008, 13:01

Eu sunt convins ca Romania o sa aiba la final cele mai multe medalii de aur, dar pana atunci sa ne bucuram pentru Alina :yahoo:
Great minds disscuss ideas, average minds disscuss events, small minds disscuss people.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 15 Aug 2008, 10:15

Astazi s-a intamplat marea minute. China n-a castigat aurul la individual compus, la feminin. Mare mirare. Incepusem sa ma cam inervez. Parca singurul scop al olimpiadei asteia e sa ne arata superioritatea organizarii comuniste. Noroc cu Phelps care face istorie, altfel ar fi, dupa parerea mea, o olimpiada foarte stearsa. China putea sa concureze singura la multe discipline, ar fi fost la fel.
Marius Bancila
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 18 Aug 2008, 23:04

Marius, sincer, eu nu am prea urmarit Olimpiada Comunista... dar, nu ma mira atitudinea chinezilor.
Si pentru ca ai amintit de Phelps... cred ca si la el s-a tras putzin mai mult ptr. istorie. Am impresia ca la ultima sau penultima cursa (nu stiu exact), acesta a castigat doar pe computer... nu si-n realitate.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 19 Aug 2008, 08:34

La penultima cursa au avut nevoie sa deruleze inregistrarea de 10.000 de frameuri pe secunda, frame cu frame. Nu stiu ce sa zic, trebuie sa-i credem. Oricum, e mai frumos, mai romantic asa. Phelps nu e doar un inotator, e o super-masina.

Si Isimbaieva (nu stiu daca am scris corect) s-a distrat ieri la saritura cu prajina. Dupa cum era de asteptat, a mai doborat si recordul mondial, si din cate s-a obserbat, mai avea spatiu pentru inca multi centimetrii. Tinand cont ca CIO nu da bani pt. recorduri la Olimpiada, e clar ca a facut-o de amorul artei. Nu de alta, dar tipa traieste din doborarea recordurilor mondiale.
Marius Bancila
Site personal | Blog

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 19 Aug 2008, 12:47

Jocurile Olimpice din 2008 confirma prevederile referitoare la China ca noul numar 1 ( 2 si 3) si la sport. Sporturi in care chinezii nu contau acum cativa ani sunt dominate copios acum de prietenii nostri de la est.

Pe de alta parte ma enerveaza miriada de sporturi de 2 lei 50 acceptate ca sporturi olimpice ( trambulina elastica, softabll .... va rog). E foarte nedrept ca proba de maraton sau aiba aceasi pondere ca proba de trambulina elastica de exemplu.

Hannibal
Membru
Membru

Post by Hannibal » 20 Aug 2008, 02:51

Pai cum vroiai sa ajunga China pe primul loc? :twisted:

Oricum de mult n-am mai vazut o asa dominare in cursa de 100m plat si cea de 200m. Usain Bolt e cu cel putin 3 nivele peste ceilalti competitori. Sa dobori recordul mondial si sa ai timp si sa "pozezi" la camera, asta da performanta.

PS. Nu as fi foarte surpins daca s-ar descoperi ca Phelps are branhii. :P
For the End of the World spell, press control, alt, delete.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 20 Aug 2008, 09:03

Hannibal wrote:Pai cum vroiai sa ajunga China pe primul loc? :twisted:
Nu, nu e vorba de chinezi. Marea Britanie ( cu vreo 15 medalie de aur) e campioana la sporturile fantoma. http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/I ... 0000.shtml

cristitm
Membru
Membru

Post by cristitm » 20 Aug 2008, 15:44

Cred ca noi pana la urma ramanem cu 8 medalii. Nu vad cine ar mai putea castiga ceva. Poate doar la canotaj. Slaba prestatie la aceasta olimpiada. Mai ales gimnastica. Sub orice critica. Dusa e era lui Belu si Bitang. Am stiut asta din ziua cand au parasit lotul olimpic.
Errare human est!

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 20 Aug 2008, 17:51

Bolt, a mai doborat un record, ce de la 200 m, primul din istorie care face asta si la 100 si la 200. Si mai are resurse sa le mai doboare de cateva ori, cred eu.
Marius Bancila
Site personal | Blog

danna
Membru
Membru

Post by danna » 21 Aug 2008, 11:33

Din pacate, prestatia noastra la olimpiada a fost destul de slaba. Ma asteptam la mai mult. :(

Post Reply