c++ petitii

Aici puteti sta la un pahar de vorba cu ceilalti membri despre orice subiect.
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: c++ petitii

Post by Ovidiu Cucu » 04 Jan 2009, 17:12

neagu_laurentiu wrote:Legat de "petitie". Ai auzit de cea depusa de programatorii VB <=6.0
In primavara voi merge la summit-ul global MVP de la Seattle/Redmond si poate voi duce o jalba-n batz din partea celor cateva mii de foxpro-sisti din Romania lasati si ei cu buza umflata. :biggrin:

Am glumit. Mila mi-i de ei dar era de mult timpul sa traga foxpro-ul pe dreapta. La fel si VB6-ul.
Cine nu se adapteaza la schimbari ramane doar cu frustrari si in cele din urma dispare.

Daca nu dispareau dinozaurii, cel mai probabil nici noi nu existam azi. ;)

viorel2005
Membru
Membru

Post by viorel2005 » 04 Jan 2009, 20:00

Da.Stiu raspunsul si mai mult au semnat-o si MVP.Dar la Visual C++ nu incearca nici un MVP asa ceva.
Cei care erau MVP in VB au avut curaj.Dar cei care sunt MVP in C++ nu au avut curaj.Microsoft are filozofia urmatoare:
-facem ceva mai complex, ca sa facem alte lucruri mai complexe mai usor.Dar in acelasi timp multi MVP in C++ nu sunt
in stare sa dezvolte un algoritm care ar ajuta omenirea intr-o problema practica(exemplu:problema orarului).
In loc sa dam MVP pentru tehnologii care ne fac viata mai buna, dam MVP pentru persoane care stiu sa inteleaga mai bine
complexitatea unui produs. Iar unele persoane care dezvolta algoritmi pentru omenire probabil stau si se gandesc de ce e nevoie
ca programatorii sa conduca analistii programatori si nu este invers.In mod ciudat Microsoft promoveaza programatori nu analisti
programatori prin tehnologiile care le dezvolta.

Dark
Banned
Banned
Judet: Bucureşti

Post by Dark » 04 Jan 2009, 20:51

E minunat ca in sfirsit putem vedea pe viu ce se intimpla cind imbini teoria conspiratiei cu programarea din mouse. Eu propun ca Viorel sa faca un filmulet ca ala care "analizeaza" avionul prabusit in Pentagon si concluzioneaza ca de fapt era o racheta, doar ca sa fie despre Microsoft, Borland, RAD-uri si firmele-capusa care sug singele bietului programator de rapoarte. A se asezona, desigur, cu functii API super-secrete utilizate de agentii super-secreti ai Microsoftului pentru a mentine controlul super-secret asupra firewall-urilor din lumea intreaga. Cuvinte-cheie: NSA, evrei, porci imperialisti, corporatii.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 Jan 2009, 22:30

viorel2005 wrote:Dar la Visual C++ nu incearca nici un MVP asa ceva.
Cei care erau MVP in VB au avut curaj.Dar cei care sunt MVP in C++ nu au avut curaj.
Uite ce propun eu, viorel2005 (2005 de la VS 2005, nu-i asa :)).

Trimite-mi un PM cu ceva date: adresa, telefon, ce crezi tu ca-i necesar sa putem comunica mai bine in afara flame-urilor din spatele unui nickname. Nu mi-ar trebui acestea daca te-as cunoaste cat de cat chiar si numai on-line.

In plus, mi-ar trebui o mica descriere a fulminantei tale activitati de pana acum in comunitatile de programmeri (forumuri, cursuri, prezentari, articole, carti, etc) si,
poate poate o pun de-o nominalizare pentru Microsoft MVP (retine: MVP este un premiu, nu o certificare, nu un job, nu un titlu nobiliar, nu...).

Daca treci si de nominalizare si esti premiat (undeva, acolo sus, e un juriu care hotaraste daca meriti), atunci vei avea ocazia s-arati ce tare esti si sa te iei de piept cu cei de la echipa de Visual C++ (face-to-face ;)).

Pana atunci, te rog frumos, mai usurel!

viorel2005
Membru
Membru

Post by viorel2005 » 05 Jan 2009, 08:42

Mila mi-i de ei dar era de mult timpul sa traga foxpro-ul pe dreapta
Ce avea FoxPro gresit?
Poate o o sa traga intr-o zi si C++ si assembler-ul pe dreapta.
Uite m-am uitat la sectiunile forumului.Si nu am vazut nici o categorie Algoritmi.Si nu inteleg de ce?
Codexpert=Cod Expert inseamna si un algoritm bun.
Nu doresc sa jignesc pe nimeni,dar critica e constructiva.Si sunt si programatori mai buni decat mine care critica Microsoft.
cateva informatii despre mine:
nume:Caciula Ion
varsta 25 ani
ocupatia:preparator
articole:24
carti :3

Cryogenic
Membru
Membru

Post by Cryogenic » 05 Jan 2009, 12:27

viorel2005 wrote:Ce avea FoxPro gresit?
Foxpro-ul nu avea nimic gresit, succesul de care s-a bucurat dovedeste asta, insa pur si simplu tehnologiile noi si modalitatile a crea aplicatii au luat-o in alta directie, o directie cu care fox-ul nu prea avea multe in comun. Foxpro-ul e foarte specializat si construit special pentru a suporta un anumit mod de a crea aplicatii ce lucreaza cu date. Daca modalitatea de a lucra cu baze de date si a construii aplicatii ar fi ramas aceeasi si in ziua de azi, cum era cand a fost conceput fox-ul, atunci fox-ul ar fi ramas la putere si in ziua de azi.
viorel2005 wrote: Poate o o sa traga intr-o zi si C++ si assembler-ul pe dreapta.
Exista sanse foarte mari ca sa se intample asta, insa intrebarea e cand? In anumite domenii C++-ul aproate ca nu are deloc competitie momentan, si deocamdata nu ii e deloc amenintata pozitia. Pe viitor o sa aiba competitie, a fost conceput intr-o alta era informatica iar in timp asta are sa faca loc altor limbaje. Insa intrearea din nou e cand? in 10 ani? in 20 de ani? sau 50?

Cu siguranta C++-ul e unul din cele mai logevive limbaje de programare dintr-o gama mare de motive iar universalitatea lui il va tine multa vreme in prim plan. Dar sa nu uitam ca oriunde e nevoie de evolutie si/sau revolutie, cu atat mai mult in IT. Dar deocamdata "visul" asta al "schimbarii" e doar un vis al unei alte generatii care nu au crescut cu C++-ul in brate, generatie care ar dori sa scape de bagajul suplimentar cu care vine C++-ul si care l-a acumulat dea lungul generatiilor.

Eu visez la ziua cand un limbaj la fel de puternic ca si C++ insa fara bagajul C++-ului isi va face loc.
viorel2005 wrote: Uite m-am uitat la sectiunile forumului.Si nu am vazut nici o categorie Algoritmi.Si nu inteleg de ce?
Algoritmii nu se prea discuta, mai degraba se invata si se folosesc. Algoritmii sunt un obiect de studiu nu de discutie, cine se ocupa cu studiul lor cu siguranta nu o va face pe vre-un forum, ci prin lucrari, articole, carti, tratate, etc.

Cu alte cuvinte o discutie despre algoritmi e de obicei mai ampla decat majoritatea discutilor pe un forum.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Jan 2009, 14:36

E o problema mult discutata (pe la noi dar nu numai).

Elevul/studentul invata (limbaje de) programare cam asa:
  • anul 1 - quicksort cu pseudocod;
  • anul 2 - quicksort cu Pascal;
  • anul 3 - quicksort cu C/C++;
  • ...quicksort...
(am dat quicksort doar ca un exemplu)

Termina saracul Neo (iese din Matrix), face ochi (in the real (programming) world) si afla cu surprindere ca nu prea-l intreba nimeni nici de pseudocod nici de Pascal, cu C++ul a ramas la nivelul de "C cu <iostream.h>, cin si cout pe Turbo C++ de la bunica", iar quicksort este deja gata preparat si numai bun de apelat in diverse biblioteci (inclusiv in cele standard pt. C si C++).

OK. Nu vreau sa spun ca n-ar fi potrivite aici si probleme de algoritmi. Se pot pune deocamdata in forumul "Limbajul C++" sau "Programare Generala", dupa caz. Daca se vor "ingramadi" suficient de multe si mai ales daca se vor gasi oameni dispusi sa le discute si sa le rezolve, atunci no problem,... facem si un forum special de "Algoritmi" (ca doar nu ne doare mana.;)).

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Jan 2009, 23:15

viorel2005 wrote:
Mila mi-i de ei dar era de mult timpul sa traga foxpro-ul pe dreapta
Ce avea FoxPro gresit?
Poate o o sa traga intr-o zi si C++ si assembler-ul pe dreapta.
Uite m-am uitat la sectiunile forumului.Si nu am vazut nici o categorie Algoritmi.Si nu inteleg de ce?
Codexpert=Cod Expert inseamna si un algoritm bun.
Nu doresc sa jignesc pe nimeni,dar critica e constructiva.Si sunt si programatori mai buni decat mine care critica Microsoft.
cateva informatii despre mine:
nume:Caciula Ion
varsta 25 ani
ocupatia:preparator
articole:24
carti :3
Demult, tare demult am fost si eu "indragostit" de dBase si apoi de clona ei ceva mai de succes FoxPro care erau niste zane pe langa bunica lor Cobol.
----------------------------------------------------
Foxpro-ul de la ora actuala nu are nimic mai mult "gresit" decat ca si-a trait traiul si si-a mancat malaiul (Fie-i tarana usoara!).
La faza cu algoritmii am raspuns deja. Ce am spus, nu e punctul meu de vedere propriu si personal ci concluzii trase din mai multe forumuri de discutii. M-as bucura sa nu fie chiar asa.
Oricum repet, daca sunt probleme de algoritmi care se pot discuta/rezolva aici, nici o problema... putem incerca.
Absolut, critica e constructiva atata timp cat aduci niste argumente cat de cat solide, esti in tema, asculti si ce spun ceilalti si pastrezi niste limite. Altfel se transforma in discutii stil "ai o fatza de bideu!". :)
Daca ai ceva de spus despre Windows API, MFC, Visual C++ care te calca pe nervi spune si incerc sa transmit si eu mai departe. In alte domenii, sorry... nu ma pricep deci nu ma bag.
Dar te rog frumos, concret!
NU chestii gen "linux rocks, Windows sucks!" s.a.m.d.
nume:Cucu Ovidiu
varsta 48 ani
ocupatia:inginer
articole:cateva
carti : 0

Ah... uitam!
Bineinteles nenea Assembly nu-i scutit nici el de trecera vremii. I se va canta si lui prohodul odata si-odata, cand bineinteles, C++ va fi deja mort demult.
Trecand peste SF-uri gen "computer, programeaza! si computerul programă..." s-ar putea ca aceasta sa se intample mai devreme decat ne asteptam atunci cand, de exemplu, aia de la Intel, AMD sau ce firme vor supravietui in urmatoarea era glaciara, vor scoate procesorul Java Core Duo sau... C# Quatro Turbo. :biggrin:

Cryogenic
Membru
Membru

Post by Cryogenic » 06 Jan 2009, 02:04

Ovidiu Cucu wrote: Trecand peste SF-uri gen "computer, programeaza! si computerul programă..." s-ar putea ca aceasta sa se intample mai devreme decat ne asteptam atunci cand, de exemplu, aia de la Intel, AMD sau ce firme vor supravietui in urmatoarea era glaciara, vor scoate procesorul Java Core Duo sau... C# Quatro Turbo. :biggrin:
Las ca nici procesoarele din ziua de azi nu sunt asa de "iluminate" incat sa manance C++ uns pe paine. (fara sa fie "tradus" in prealabil in cod masina).

E adevarat ca C++-ul ofera cel mai usor access la hardware si e cel mai folosit can se doreste acces direct, insa mai sunt limjaje care se pot compila in cod nativ (intr-o forma sau alta ;) )

Uite un mail interesant care a fost trimis azi pe mono dev list:
On Mon, Jan 5, 2009 at 1:35 PM, Cedric VINCENT <---> wrote:

Hi all,

STMicroelectronics is studying the Common Language Infrastructure as a
language/processor neutral representation for some parts of its
embedded applications. Currently, we are focusing on GCC4NET to
produce .NET assemblies from C source codes, and we are using Mono as
an execution system. That's why we are considering Mono for some
future work on dynamic optimizations and code size reduction
, among
other important things coming with a language/processor neutral
representation...

As a follow-up of the work already done by STMicroelectronics on
GCC4NET http://gcc.gnu.org/projects/cli.html, we are currently working
on a new Mono/SH4 port. This port is at an early stage and does not
pass the "basic" test-suite, however it passes a new "trivial"
test-suite, best suitable to start new ports.

If you wish, you can take a look at the following Git repository:
http://repo.or.cz/w/mono/stm.git

Best regards,
The Mono/SH4 team @ STMicroelectronics.

PS: The SH4 is a RISC processor using 32 bits "data words" but only 16
bits "instructions words", so there is not many room to store an
"immediate value". To work around this constraint, the SH4 stores
big constants into a table addressable from the current
instruction pointer (a.k.a. constant pool). As a result, the
native code emitter for Mini/SH4 is quite different from the other
ports.

PPS: We also provide a tiny Perl script creating "cpu-${arch}.md" from
tags inserted into output_basic_blocks(), so the op-codes
descriptions are close to theirs implementations.
Cu toate astea C++-ul nu are sa fie inlaturat de nici un alt limbaj in viitorul ce se poate prevedea, insa ii se intrevede o mica concurenta. Nu v-a mai sta chiar singur pe tron ( :flame: ) .

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 06 Jan 2009, 02:23

Desigur, nu trebuie sa ne hazardam cu previziuni cum se faceau pe vremea cand invatam SPAD (Sisteme de Prelucrare Automata a Datelor) pentru examenul de treapta: in anul 2000 va aparea Felix C 65536, iar de la CTCE (Centrul Teritorial de Calcul Electronic) Iasi se va putea putea trimite la ITC (Institutul de Tehnica de Calcul) din Dorohoi listingul cu cinci kilograme de erori de compilare in doar zece minute.
(folosind farfurii zburatoare).
:biggrin: ;)

Dark
Banned
Banned

Post by Dark » 06 Jan 2009, 11:43

Exista catralioane de microcontrollere si microprocesoare care ruleaza Java cit de cit nativ, plus Jazelle ala al lu' ARM, plus ciudateniile lu' Transmeta, plus picoJava. Si Sun s-au laudat acum citva timp ca bytecode-ul lor va inlocui limbajele masina ale procesoarelor folosite in frigiderele si masinile de spalat din Viitorul Apropiat™ (bine, ei se laudau si ca "Java will completely kill C++ within two years"). Acum au venit ST sa se murdareasca cu Mono si pare ceva nou si revolutionar; astept cu interes testele fanboiste care sa releve avantajele dotnetului in embedded programming, care sint sigur ca-s cel putin la fel de mari ca in HPC.

Totusi, am o nelamurire:
Cedric neintelesu' wrote: Currently, we are focusing on GCC4NET to produce .NET assemblies from C source codes, and we are using Mono as an execution system.
Care-i poanta? Concurenta aia care se intrevede pentru C(++) e C? Sau tu speri ca de optimizarile alea dinamice si reducatoare de cod va beneficia Mono in general, si dupa aia lumea va programa cuptoare cu microunde in C#? Sau, mai rau, crezi ca optimizarile alea se vor propaga si pe alte platforme in afara de microcontrolleru' lor, cum ar fi pe PC?

Cryogenic
Membru
Membru

Post by Cryogenic » 06 Jan 2009, 12:11

Dark wrote:Care-i poanta? ...
Aplicatiile scrise intr-un limbaj managed merg mai repede decat cele scrise in C++ .... deobicei cam cu 6 luni mai repede ;) :yes:

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 06 Jan 2009, 12:13

Cryogenic wrote:
Dark wrote:Care-i poanta? ...
Aplicatiile scrise intr-un limbaj managed merg mai repede decat cele scrise in C++ .... deobicei cam cu 6 luni mai repede ;) :yes:
A MAI FOST! Felicitari si las-o balta. Ne-am plictisit de flame-urile astea...

Dark
Banned
Banned

Post by Dark » 06 Jan 2009, 12:31

Cryogenic wrote: Aplicatiile scrise intr-un limbaj managed merg mai repede decat cele scrise in C++ .... deobicei cam cu 6 luni mai repede ;) :yes:
In general? Adica si in HPC si embedded programming, nu numai in domeniile in care e folosit C# in mod "traditional"? Te pomenesti ca esti unul d-ala care crede ca toate proiectele au bottleneck-ul de productivitate in acelasi loc, asa ca un garbage collector si o biblioteca care stie sa citeasca XML-uri ne duc pe toti pe culmile productivitatii?

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 06 Jan 2009, 12:36

Post Reply