Request pentru cei ce au lucrat intr-un mediu AGILE

Acest forum este destinat anunturilor si diverselor stiri legate de industria software. De asemenea puteti anunta aici lansarea propriilor produse. Acest forum nu este pentru anunturi de locuri de munca.
Post Reply
rdenis
Membru
Membru
Judet: Iaşi

Request pentru cei ce au lucrat intr-un mediu AGILE

Post by rdenis » 03 Jun 2011, 18:58

buna,

imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie insa as avea putina nevoie de ajutorul celor ce au lucrat la cel putin un proiect in mediul AGILE. este vorba de completarea unui mic chestionar ce va fi folosit la o lucrare de dizertatie. acesta este linkul
va multumesc tuturor,
denis r.

cristianamarie
Membru++
Membru++

Re: Request pentru cei ce au lucrat intr-un mediu AGILE

Post by cristianamarie » 04 Jun 2011, 08:14

Adica se fac si dizertatii acuma despre agile? Agile fiind trompeta asta in care faci estimari fara sa stii la ce, pina vine seful indian si zice o zi. Nu, 6 ore, ca am calculat eu velocity.Hai sa-ti dau un sfat: stii cind e gata o treaba? Atunci cind e gata. Si nu mai devreme.
Noroc cu agile. Eu unul sint in categoria "hate the guts". Restul probabil nu isi bat capul.
Nuclear launch detected

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 Jun 2011, 12:12

Nimic nou sub soare cu acel "Agile Manifesto".
Totusi mi-a sarit si mie in ochi punctul cu "Welcome changing requirements, even late in development"

Ce facem domnilor? Ne apucam de scris o capra si-atunci cand capra-i aproape gata o facem varza?
Nu cumva unul care s-a ocupat de requirements, mai pe romaneste sa inteleaga ce vrea un client (fie el manager, leader ,architect sau varza), ar trebui invitat sa cante la alta masa intr-un mic "face-to-face conversation is the best form of communication" pentru bunul mers al "regular adaptation to changing circumstances"?

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 04 Jun 2011, 12:32

As vrea sa fiu amabil, dar de fiecare data cind s-a bagat agile, aia era cel mai important. Nu mai conta daca se compileaza sau nu, daca merge sau nu, conta sa traga de gantt-uri le senior architeutis si sa vada le boss cerculetele cu velocity. With all the respect, niste boi, ca altfel nu pot sa le zic. Intrebarea mea ramine in picioare (care e o variatiune a celebrei ziceri de la Ion Creanga "mai fimee, daca am fi toti invatati, cine ne mai trage ciubotele"): "cine pusca mea mai scrie cod in baraca asta?". Intrebare care la multe interviuri a ramas fara raspuns.
Nuclear launch detected

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 Jun 2011, 12:41

Intr-un "IT Department" (clienti ai firmei la care lucram atunci) era afisata pe perete o diagrama Gantt mare, de toata frumusetea.
Ce credeti ca faceau IT-istii de acolo?
Va spun eu: jucau darts. Un milestone chitit = 10 puncte, un deadline lovit = 100. :D

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 07 Jun 2011, 09:43

Gluma ca gluma, dar prefer o metodologie agile decat "chaos development" care e metoda de lucru preferata in multe firme - mai bine sa zica scrum-ul ca timp de 3 saptamani e un sprint si nu se schimba requirement-urile, decat sa le schimbe clientul prin telefon de 2 ori pe saptamana.. Mai bine o estimare facuta dupa ureche de developer la fiecare task, decat o "estimare" facuta de un salesman care scoate din burta 1.800 de ore pentru intreg proiectul si daca in ziua x nu e totul gata, firma lucreaza pe gratis in continuare..

Altfel, cine deja foloseste o metodologie iterativa bine pusa la punct, stie sa scrie niste requirements si un technical design, normal ca nu are nevoie de altceva 'agile' daca deja a dus la capat cateva proiecte cu success.

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 08 Jun 2011, 16:53

tudor_t wrote:Gluma ca gluma, dar prefer o metodologie agile decat "chaos development" care e metoda de lucru preferata in multe firme - mai bine sa zica scrum-ul ca timp de 3 saptamani e un sprint si nu se schimba requirement-urile, decat sa le schimbe clientul prin telefon de 2 ori pe saptamana.. Mai bine o estimare facuta dupa ureche de developer la fiecare task, decat o "estimare" facuta de un salesman care scoate din burta 1.800 de ore pentru intreg proiectul si daca in ziua x nu e totul gata, firma lucreaza pe gratis in continuare..

Altfel, cine deja foloseste o metodologie iterativa bine pusa la punct, stie sa scrie niste requirements si un technical design, normal ca nu are nevoie de altceva 'agile' daca deja a dus la capat cateva proiecte cu success.
Stii de ce e preferat agile? Pentru ca ofera o palarie foarte buna atunci cind ceva nu se termina. In momentul in care un nene a evaluat gresit, in modelul meu se numeste [completati spatiile]. In Agile se numeste velocity (sau velociraptor, nu mai stiu :D).
Clientul prin telefon? Sa schimbe requirements? Ha. Deci treaba merge asa: se face Excelu' sau ce o fi cu 1, 1.1, 1.1.1.2 etc. Timp, oameni, lovele etc.
ORICE altceva face subiectul unui act aditional, alt timp, alti bani etc. Nu ca suna Wasile V. Wasilache vineri la 21.30 si din toolbar cu trei butoane vrea panel cu 20, pentru ca e trimis la plimbare la modul "Micutul nu se multumi sa scuipe, mai arunca si cu o piatra dupa ei" (Sven Hassel - Monte Cassino).
De asta exista milestones, etape, deadlines, delivery. E simplu.

Agile - ca sa fim corecti - s-a transformat dintr-o filozofie in ceva si mai incorsetat.
Ca principiu, daca vrei, central, e reactivitatea - ceea ce nu ar fi un lucru rau in sine, dar asta daca joci Zerg, care e o rasa reactiva prin definitie si trebuie sa aiba doua baze in plus si sa incerce drop la expo unui protoss. (Altfel apar carriers si gege).
Dar reactivitatea la ce? E bine sa iti pui probleme din astea, cind ai un proiect de research si definirea scopului foarte vaga - un grup de 5-10 oameni care stau (platiti pe efortul altora, eventual) sa scrie un sistem de operare. Hai sa riscam 5 oameni si 200.000 de dolari, sa vedem ce iese. Normal ca asa ceva nu poti proiecta absolut complet de la inceput si e o treaba in continua evolutie intr-un mod natural (desi exista chiar si aici contraexemple gen microkernel).
Dar sa aplici Agile cind faci .asp cu facturi sau toolbar standard New Open View Print Delete, trebuie sa fii dobitoc. (Sau manager multinational). Treaba e acolo foarte clara, factura are numar, client, data etc. Nu trebuie sa te astepti la ceva nemaivazut si sa tragi de diagrama Gantt. Decit daca habar n-ai ce faci si folosesti Agile pe post de defensive matrix contra injuraturilor developerilor de la locu' de fumat.
Nuclear launch detected

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 09 Jun 2011, 14:18

cristianamarie wrote:Dar sa aplici Agile cind faci .asp cu facturi sau toolbar standard New Open View Print Delete, trebuie sa fii dobitoc. ... Treaba e acolo foarte clara, factura are numar, client, data etc.
Ar fi fain daca ar fi asa.. Una din ideile 'agile' e sa nu se pice in cealalta extrema - requirement-urile vin facute in 300 de pagini, semnate si parafate doar la inceput, si timp de 12 luni developerii refuza sa implementeze orice modificare ceruta de client, chiar daca acesta si-a dat seama ca i-au scapat unele chestii la inceput.. Normal, contractual se prea poata sa aiba dreptate, la un eventual proces castiga, dar developerii raman fara client in urmatorul an..

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 10 Jun 2011, 11:51

Ziceam de unde e clar. Dar iti pui si problema: clientul vine la tine sa ce? Sa ii implementezi "ceva". Acel ceva trebuie sa aiba o tinta, o finalitate, chiar daca la momentul discutiei nu stim daca e VARCHAR de 100 sau de 512. Iar cit priveste ca developerii refuza, asta nu se poate. De asta exista milestones, nu semneaza nimeni ca sa vada ceva doar peste 12 luni.
Nuclear launch detected

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 10 Jun 2011, 13:38

Modele, modele...
Si-acum se cearta niste fizicieni despre ce-se-ntimpla-in-vecinatatea-unei-gauri-negre.
AGILE nu mi se pare ceva total sarit din schema, doar ca-i la polul opus modelului Waterfall.

Post Reply