Visual Studio 11 Beta a iesit la bataie!

Acest forum este destinat anunturilor si diverselor stiri legate de industria software. De asemenea puteti anunta aici lansarea propriilor produse. Acest forum nu este pentru anunturi de locuri de munca.

bu7ch3r
Membru++
Membru++
Judet: Iaşi

Re: Visual Studio 11 Beta a iesit la bataie!

Post by bu7ch3r » 01 Mar 2012, 14:16

Seamana cu Autocad 2011 interfata, sau mi se pare ?

Arata ok Solution Explorer-ul, cred ca o sa pun beta ca sa-mi prind urechile prin el. In rest traditie:)
Cu stima,
Lupu Claudiu

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 02 Mar 2012, 11:41

Aha, gri minimalist, un pic similar cu Adobe Lightroom sau Expresion Blend la culori, si normal cu multe chestii de design in stilul Metro / Windows Phone..
Ce e naspa e ca installer-ul nu me lasa sa aleg ce vreu sa instalez (sau nu m-am prins eu cum) - poate nu vreau musai VB.Net si LightSwitch.. :)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 04 Mar 2012, 13:52

O fi iesit "la bataie" dar nu pot sa-l instalez. Cat timp MS are spre intretinere activa pe XP si Vista atunci nu-mi place ca VS ruleaza doar pe Windows 7 si 8 !

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 04 Mar 2012, 18:45

Probabil chestie de costuri - s-or fi gandit ca numarul de developeri care inca vor folosi XP sau Vista cand VS11 va fi final si care vor si cumpara noua versiune, e prea mic fata de costurile pentru a implementa si asigura backwards compatibility, cu tot cu partea de technical support..

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 04 Mar 2012, 21:09

tudor_t wrote:Probabil chestie de costuri - s-or fi gandit ca numarul de developeri care inca vor folosi XP sau Vista cand VS11 va fi final si care vor si cumpara noua versiune, e prea mic fata de costurile pentru a implementa si asigura backwards compatibility, cu tot cu partea de technical support..
Dar eu ce nu inteleg de ce un compilator si niste ferestre au nevoie de runtime nou?? Ori s-a schimbat CreateFileW si nu stiu eu?
Kkt cu mac. SI VS6 merge si azi, cred pe Win7, pe Win8 nu merge ca nu are runtime de-ala din care dai cu degetelul, probabil. Ma intreb, cl /Bagamare are nevoie de OS, sau de file system?
Nuclear launch detected

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 Mar 2012, 21:44

Din cate stiu eu, cu mici artificii, batranul VS6 merge si pe Windows 7. :)

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Mar 2012, 12:03

Ce ma bucura cel mai mult la VS11 este ca are MFC, desi cuvantul "MFC" pare tabu printre marketorii de la MS. :)
Nu stiu care-i situatia in editia Express, nu stiu ce contine, n-am instalat-o inca.
Ar fi nice ca pana la urma sa aiba macar un subset de MFC, sa zicem fara gasca de clase "feature pack".
Mai era o bubuta urata la Express: nu exista editor de resurse.
Om trai si om vedea...

Bag seama ca pe net a inceput sa se faca spume la gura in legatura cu acel "gri minimalist" care mie, personal, imi place.
Prefer sa vad cod colorat decat sa-mi atraga atentia culorile din jurul lui.
Insa deh, e normal ca "programatorii drag and drop" sa fie de alta parere... :D

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 05 Mar 2012, 12:46

Pentru feedback se poate folosi User Voice: http://visualstudio.uservoice.com/forum ... ual-studio.

De remarcat ca pentru C++ avem acum comentarii in stilul XML doc. Cel putin eu asteptam asta de mult.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Mar 2012, 13:39

O chestie super-cool care era si pana acum insa nu si pentru C++ este IntelliSense-Code Snippets. :thumbup:

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 05 Mar 2012, 15:16

Ovidiu Cucu wrote:Ce ma bucura cel mai mult la VS11 este ca are MFC
Treaba-i pecetluita demult, MFC = wrapper peste WinAPI si mai nimic in plus. Asa ca nu ma astept sa fie scos vreodata dar nici adaugat in el componente cat sa rastoarne alegerea managerilor.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Mar 2012, 16:58

neagu_laurentiu wrote:
Ovidiu Cucu wrote:Ce ma bucura cel mai mult la VS11 este ca are MFC
Treaba-i pecetluita demult, MFC = wrapper peste WinAPI si mai nimic in plus. Asa ca nu ma astept sa fie scos vreodata dar nici adaugat in el componente cat sa rastoarne alegerea managerilor.
Ca si programator, prefer un wrapper lite pe care pot sa-l extind cum vrea muschii mei, unui framework bengos si plin de componente mura-n gura la care daca lipseste una sau nu merge asa cum trebuie, stai si dai din buze asteptand next version.
Ma rog, managerii pot gandi altfel... :wacko:

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 05 Mar 2012, 17:31

Atentie, legat de MFC nu mai are support pentru Windows XP. Vezi http://connect.microsoft.com/VisualStud ... ils/690617 si comentariu final a lui Pat Brenner:
Pat Brenner wrote:This behavior is by design in MFC and CRT for Visual Studio vNext. The minimum supported operating systems are Windows Server 2008 SP2 and Windows Vista. Windows XP is not a supported operating system for the release (design-time or run-time).
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Mar 2012, 20:11

Marius Bancila wrote:Atentie, legat de MFC nu mai are support pentru Windows XP. Vezi http://connect.microsoft.com/VisualStud ... ils/690617 si comentariu final a lui Pat Brenner:
Pat Brenner wrote:This behavior is by design in MFC and CRT for Visual Studio vNext. The minimum supported operating systems are Windows Server 2008 SP2 and Windows Vista. Windows XP is not a supported operating system for the release (design-time or run-time).
O fi in acest moment comentariul lui Pat Brenner "the final one" insa atentie!... la Microsoft Connect comentariile sunt puse invers: de jos in sus. ;)

Post Reply