Exita vreo functie API care sa 'stie' despre sistem ?

Acest forum este dedicat intrebarilor de Windows API, folosing C/C++
MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Re: Exita vreo functie API care sa 'stie' despre sistem ?

Post by MrSmersh » 28 Oct 2009, 15:40

Facusem un programel, defensiv facut, care citea configuratia sistem (si a aplicatiei noastre daca era instalata). Dar e in C de Windows, si mergea cit trebuie (fail gracefully) pina si pe 3.1. Dar codul clar nu e pretty fiind cam jos, si deatul de lung...
Eu as lua versiunea de OS si in functie de ea sa fac LoadLibrary cu ce imi trebe si sa apelaz ce exista sa obtin informatia. Richter nu stiu cum o fi facut asta :biggrin:
Pina la urma ce vreau sa zic, ca in orice in viata e un tradeoff, cod frumos si putine bati de cap vs mers pe toate sistemele posibile si imposibile (end luzeru e plin de imaginatie).

mesajflaviu
Membru++
Membru++
Judet: Cluj

Re: Exita vreo functie API care sa 'stie' despre sistem ?

Post by mesajflaviu » 28 Oct 2009, 18:17

Ovidiu Cucu wrote:
mesajflaviu wrote:... solutia aflarii RAM-ului din registrii mi se pare mai buna ... oricum am cosmetizat ceea ce am gasit pe net , iar in varianta finala poate fi o solutie alternativa la topic-ul [WinAPI]Cata memorie RAM este in sistem? ... poate ... :?:
Poate, no problem.
Scrie o functie care sa functioneze, pune si-un link la articolul original (nu vreau sa fim acuzati de plagiat ;)), fa un reply la FAQ-ul cu pricina si se aproba.
De eventuale mici cosmetice ma ocup eu.
Ok , in scurt timp !

Post Reply