MFC vs .NET

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.

Daca aveti de creat o aplicatie grafica ptr platforma Windows, ce folositi?

MFC
4
80%
.NET
0
No votes
Altceva
1
20%

Total votes: 5

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

MFC vs .NET

Post by Dragos Cojocari » 30 Apr 2008, 11:56

Dupa cum spune si titlul si intrebarea din chestionar, ce ati alege si de ce?

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: MFC vs .NET

Post by Ovidiu Cucu » 30 Apr 2008, 12:03

MFC + GDI+.
Powerful and still flexible.

// no, hai la treaba! :D

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 30 Apr 2008, 12:36

Avand in vedere ca nu am apucat sa ma joc cu .NET ( si nu o voi face prea curand caci job-ul nu o cere :D ), in mod cert as merge pe MFC cu GDI+. :thumbsup:
PS. As vrea sa vad o clona a Autocad, 3d Max sau Photoshop, scris in .NET. :biggrin:

// no, hai noroc, caci inca-i concediu! :thumbup:

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 30 Apr 2008, 12:48

Silviu Ardelean wrote:Avand in vedere ca nu am apucat sa ma joc cu .NET ( si nu o voi face prea curand caci job-ul nu o cere :D ), in mod cert as merge pe MFC cu GDI+. :thumbsup:
PS. As vrea sa vad o clona a Autocad, 3d Max sau Photoshop, scris in .NET. :biggrin:

Heh, mai inginerilor sariti si voi la exemple extreme. :biggrin: Aici nu e vb de un Autocad ci de aplicatii de gen "Facturare". Si oricum m-as mira ca Autocad-ul sa fie scris in MFC.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 30 Apr 2008, 12:50

Pai cred ca asta depinde si de experienta. Cred ca mai interesant ar fi de aflat, la cunostinte relativ egale de .NET si MFC, ce ati alege?
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 30 Apr 2008, 12:51

Dragos Cojocari wrote:
Silviu Ardelean wrote:Avand in vedere ca nu am apucat sa ma joc cu .NET ( si nu o voi face prea curand caci job-ul nu o cere :D ), in mod cert as merge pe MFC cu GDI+. :thumbsup:

Heh, mai inginerilor sariti si voi la exemple extreme. :biggrin: Aici nu e vb de un Autocad ci de aplicatii de gen "Facturare". Si oricum m-as mira ca Autocad-ul sa fie scris in MFC.
Dragos, daca te gandesti la aplicatii de "facturare" atunci cred ca sintaxa "aplicatii grafice in Windows" isi pierde din insemnatate.
La aplicatii de facturare putem baga de exemplu si aplicatiile scrise in PHP ce e lipit de un server Apache, ce ruleaza pe un OS Linux si interactioneaza cu o baza de date MySQL. :D
Tot grafica va fi interfata pentru orice user ce se conecteaza la acel server pe http. :biggrin:

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 30 Apr 2008, 12:55

Marius Bancila wrote:Pai cred ca asta depinde si de experienta. Cred ca mai interesant ar fi de aflat, la cunostinte relativ egale de .NET si MFC, ce ati alege?
Aici, maestre, nu ne putem ridica la nivelul tau. Poate ne explici tu cum vezi lucrurile, avand experienta in ambele tehnologii (bine-inteles pe clase de aplicatii - ex. cele pur ingineresti si cele utilizate de contabili). :D

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 30 Apr 2008, 12:55

Silviu Ardelean wrote:Dragos, daca te gandesti la aplicatii de "facturare" atunci cred ca sintaxa "aplicatii grafice in Windows" isi pierde din insemnatate.
La aplicatii de facturare putem baga de exemplu si aplicatiile scrise in PHP ce e lipit de un server Apache ce ruleaza pe un OS Linux si interactioneaza cu o baza de date MySQL. :D
No bine, hai sa fiu scrofulos la datorie ;) Aplicatii grafice Windows desktop, cu un timp de realizare sub 12 Man Month

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 30 Apr 2008, 12:57

Silviu Ardelean wrote:
Marius Bancila wrote:Pai cred ca asta depinde si de experienta. Cred ca mai interesant ar fi de aflat, la cunostinte relativ egale de .NET si MFC, ce ati alege?
Aici, maestre, nu ne putem ridica la nivelul tau. Poate ne explici tu cum vezi lucrurile, avand experienta in ambele tehnologii (bine-inteles pe clase de aplicatii - ex. cele pur ingineresti si cele utilizate de contabili). :D
Da, sunt si eu curios care e parerea lui Marius in acest sens avand in vedere ca experienta mea pe .Net e relativ mica ( 1.5 ani pe proiecte simplute).

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 30 Apr 2008, 13:27

Dragos Cojocari wrote:Heh, mai inginerilor sariti si voi la exemple extreme. :biggrin: Aici nu e vb de un Autocad ci de aplicatii de gen "Facturare".
Well, parca in intrebare era vorba de o "aplicatie grafica". S-au n-am inteles eu bine si era vorba despre o aplicatie "non-console"? :)
Dragos Cojocari wrote:Si oricum m-as mira ca Autocad-ul sa fie scris in MFC.
Si eu m-as mira. Dar daca ar fi sa-l rescriu, atunci fara nici o mirare, l-as face cu MFC. :P

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 30 Apr 2008, 13:40

Hai sa dau si un exemplu deloc extrem. Cu o "applicatie grafica".
Putin mai demult am facut un mic control de prelucrare a TIFF-urilor multipage.
Am folosit ca tot programmerul Windows care se respecta la acea vreme GDI+ pe deasupra MFC.
Totul a mers ca pe roate, numai que, la un momentdat s-a ivit o mica mare problema: cu paginile in format JFIF. Cin'nu crede pan'nu vede poate testa rapid chiar si in .NET (daca e .NET se poate (mai) rapid, nu-i asa? :)). Urmand filozofia C++/MFC am apelat la un mic third-party lib cu care am peticit-o la timp, pe cand cu filozofia C#/.NET as fi astepta sa se rezolve intr-unul din framework-urile urmatoare. De fapt, cred ca as fi asteptat mult si bine... :biggrin:

Cat despre aplicatiile gen "facturare" ar merge foarte bine si-un FoxPro 2.x (DOS).
Daca stii sa-l folosesti, poti scoate aplicatii minunate (spun asta din experienta) fara sa te mai complici cu ditamai dotnetu.

viorel2004ro
Membru
Membru

Post by viorel2004ro » 30 Apr 2008, 13:48

in primul rand orice soft gen autocad, 3d studio max etc, ar putea avea interfata in .net numai daca mixarea de cod ar fi mai usoara.
Sintaxa lui c++/cli e dificila in comparatie cu sintaxa lui c++.Daca ar fi rezolvata problema de sintaxa printr-o librarie si directive prama
lucrurile ar sta altfel.Pe de alta parte autocad ar fi dezvoltat in c# daca performantele aplicatiei ar fi mai bune decat in c++.Si lucrurile
ar putea sta asa daca se vad testele de pe codeproject unde 2 proiecte comparate din punct de vedere al executiei au aratat
ca c# e superior lui c++ in privinta calculelor matematice.
http://www.codeproject.com/KB/tips/conv ... play=Print
in legatura cu ultimul experimente as dori sa stiu daca rezultatele puse de autor sunt false sau are un bug in cod.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 30 Apr 2008, 14:31

Dragos Cojocari wrote:Da, sunt si eu curios care e parerea lui Marius in acest sens avand in vedere ca experienta mea pe .Net e relativ mica ( 1.5 ani pe proiecte simplute).
Nici experienta mea in .NET nu e foarte vasta. Cand spui aplicatii grafice ma gandesc de exemplu la un program care deseneaza fractali, sau la un CAD. Nu la aplicatii cu "graphical user interface". Pentru lucruri mai simple poti sa sari pe .NET, dar cred ca la treburi mai serioase te intorci la C++, pentru a salva overheadul de interop, pt. ca oricum o sa ajungi sa apelezi direct SDK-ul de Windows pt. a face tot felul de chichite. Dar, repet, e parerea unui diletant, ca nu prea am experienta pe directia asta.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 30 Apr 2008, 14:56

Eu unul voi ramane un "diletant" in .NET atata timp cat mai pot si mai am ocazia sa programez in C++.
Nu am nici un motiv sa ma grabesc sa-mi incarc memoria cu C# numai pentu ca "e mai cool!". :)

Cred ca si chestia cu productivitatea .NET vs. MFC e o abureala. Doar chestie de marketing care prinde la cei ce doar pretind ca stiu MFC.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 30 Apr 2008, 15:05

Ovidiu Cucu wrote:Cred ca si chestia cu productivitatea .NET vs. MFC e o abureala. Doar chestie de marketing care prinde la cei ce doar pretind ca stiu MFC.
Ehh drace, ca n-o fi nici MFC-ul asta steaua din fruncea C++-ului. :biggrin: Probabil programatorii harcore de WinAPI ti-ar da cu mfc42.dll de cap si ti-ar arata "adevarata cale". VB, C# si de ce nu VBA sau FoxPro pot fi alternative mult mai eficiente de la problema la problema, asta daca esti dispus sa privesti limbajul/framework-ul ca o unealta si nu ca un scop in sine.

Post Reply